Φιλί ζωής από τον... πάγκο!

18/02/2012 - 18:31 Τελευταία τροποποίηση στις 18/02/2012 - 18:54

Ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη και συνάμα αγχωτική, κόντρα στην Προοδευτική Σκάλας Καλλονής (1-0), στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία.

Σε ένα πολύ σκληρό ματς, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες και κυνήγησαν τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο ματς, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Μανόλη Εμαννουήλ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο το θετικό αποτέλεσμα, δείχνοντας να μην υπολογίζει στα "σενάρια" των μπαράζ που κυκλοφορούν στην ποδοσφαιρική πιάτσα και ήταν ελαφρώς καλύτερη του Ατρομήτου στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Μάλιστα η Προοδευτική έφτασε και κοντά στο γκολ με τον Στρατή Δουνιά, που σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Στρατής Μυρογιάννης αποφάσισε λίγο μετά το 75ο λεπτό να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Βασίλη Ορφανό, που λίγα λεπτά αργότερα αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή, αφού στη δεύτερη ουσιαστικά επαφή του με την μπάλα, κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ένα σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας της Προοδευτικής, κάνοντας το 1-0 και προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φιλάθλους που παραβρέθηκαν στο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας.

Με τη νίκη του αυτή ο Ατρόμητος έμεινε ζωντανός στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολύμπου Αγιάσου και μαζί του, έμειναν στο "κόλπο" κι όλοι οι διεκδικητές μιας θέσης στην πρώτη προνομιούχο -υπό προϋποθέσεις- τετράδα.

18η Αγωνιστική (19/2, 15:15)

Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 1-0
Αναγέννηση Γέρας-Δόξα Πλαγιάς (Καντάς, Κολαμπάς, Κακαδέλλης)
Άναξος-Διαγόρας Αγ. Παρασκευής (Βουρανής, Μολυβιάτης, Φαναρτζής)