Δια πυρός και σιδήρου η Αναγέννηση!

27/10/2012 - 20:34 Τελευταία τροποποίηση στις 29/10/2012 - 18:15

Anagennisi_Geras_pano_papados1Η Αναγέννηση Γέρας επέστρεψε -έστω και με έναν αγώνα περισσότερο- στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α' Κατηγορία, νικώντας με σκορ 1-2 την Προοδευτική Σκάλας Καλλονής, η οποία έχει παράπονα από τη διαιτησία του Βουρανή.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Γήπεδο του Κάτω Τρίτους, αφού εκτελούνται εργασίες συντήρησης στο "Κώστας Κεντέρης" και σημαδεύτηκε από κάποιες φάσεις, που σύμφωνα με τους ανθρώπους της "Πρόο" έκριναν και το αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Σκάλας διαμαρτύρεται για πέναλτι όσο το σκορ ήταν ισόπαλο στο 0-0, καθώς επίσης και για τα λεπτά των καθυστερήσεων στο Α' ημίχρονο, χρονικό σημείο όπου η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα με 0-1 χάρη σε κεφαλιά του Καραβατάκη.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μανόλη Εμμανουήλ ισοφάρισαν με τον Μαραγκό, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Βαμβουκλή. Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 70ο λεπτό, όταν ο Καπταγιάννης ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα, που αποβλήθηκε. Ο Βουρανής υπέδειξε πέναλτι, με την Προοδευτική να διαμαρτύρεται ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Δελόλμας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2, αν και στο τελευταίο 10λεπτο η Αναγέννηση Γέρας κινδύνευσε σε δύο περιπτώσεις να δεχθεί εκ νέου την ισοφάριση.