Νίκες τα φαβορί, την έκπληξη η Θύελλα! [pics]

17/11/2012 - 19:03 Τελευταία τροποποίηση στις 17/11/2012 - 19:50

Χωρίς εκπλήξεις για τους πρωτοπόρους ολοκληρώθηκε η 10η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας, με τα φαβορί να επικρατούν των αντιπάλων τους εύκολα ή δύσκολα και μάλιστα εκτός έδρας.

Στο Ενωσιακό της Θερμής, ο Όλυμπος "καθάρισε" την αναμέτρηση κόντρα στα Λιονταράκια από το Α' Ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ με τον Αγριμάκη. Ο Ντουμερτάκης με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα της Αγιάσου, η οποία πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 0-3 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Λαλάς. Στην επαναληψη, το πρώτο "κανόνι" των Αγιασωτών πέτυχε ακόμα ένα γκολ, αυτή τη φορά με πέναλτι (1-4), ενώ από πλευράς γηπεδούχων είχε μειώσει προσωρινά ο Ζαφειρίου.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής επιβλήθηκε στο Κάτω Τρίτος του τοπικού Αλκιβιάδη με σκορ 0-4. Ο Τσομπανέλλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τάσου Σπύρου και ο Νερατζής με κεφαλιά έκανε το 0-2 πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, με σουτ του Διονυσάτο ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-3 και ο Τσουλέλλης διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Νερατζή.

Στη Μόρια, ο βύρωνας αντιστάθηκε με κάθε τρόπο κόντρα στην Αναγέννηση Γέρας, η οποία ήθελε το βαθμολογικό τρίποντο για να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής από τον Όλυμπο. Η ομάδα της Γέρας πήρε τη νίκη με γκολ του Καπταγιάννη, δημιουργώντας και κάποιες άλλες κλασικές ευκαιρίες στην εξέλιξη του αγώνα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι, θεωρώντας αντικανονικό ένα μαρκάρισμα του Τσινταντίνου εντός περιοχής.

Στην Ερεσό, ο τοπικός Παπανικολής συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις, αξιοποιώντας την καυτή του έδρα και απέναντι στην Προοδευτική Σκ. Καλλονής. Οι νεοφώτιστοι πανηγύρισαν το τρίποντο της νίκης με σκορ 2-0, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Κουδουνά, σκαρφαλώνοντας έτσι στο πρώτο μισό του πίνακα.

Στο γήπεδο της Πέτρας, η Θύελλα Πηγής πραγματοποίησε την έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας της Ανάξου με σκορ 1-2. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου προηγήθηκε με πέναλτι του Λουπέλλη, ενώ ο Τσολάκης έδωσε αέρα δύο γκολ στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στην επανάληψη σε 1-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κλάους.

Στα Πάμφιλα, ο Κεραυνός προηγήθηκε του Αιγέα Πλωμαρίου με γκολ του Παναγιώτης Βούρος και έδειχνε να κρατά τους βαθμούς της νίκης μέχρι το τέλος. Όμως οι Πλωμαρίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σκόρερ τον Μαγκούρα έφυγαν από την έδρα της ομάδας του Αφάλωνα με την ισοπαλία.

Τέλος, στο ματς που κλείνει την αυλαία της 10ης Αγωνιστικής το πρωί της Κυριακής (18/11, 11:00), ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας υποδέχεται τον Αετό Λουτρών.