Πρώτη η Γέρα μέσω... Αγίας Παρασκευής

25/11/2012 - 21:06 Τελευταία τροποποίηση στις 26/11/2012 - 13:38

Gera_Olympos_0-1_fasi5Επεισοδιακό ήταν το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία, ανάμεσα σε Διαγόρα Αγ. Παρασκευής και Όλυμπο Αγιάσου, που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, παρουσία περίπου 350 φιλάθλων.

Η αποβολή του Δημάκη στο 15ο λεπτό, για διαπληκτισμό με φίλαθλο από την κερκίδα, άναψε τα αίματα στο Γήπεδο της Αγίας Παρασκευής και μάλιστα ο αγώνας διακόπηκε για περίπου ένα τέταρτο.

Ο Διαγόρας πίεσε στην επανάληψη για ένα γκολ και είχε δοκάρι με τον Νερατζή στο 63’ και δεύτερο δοκάρι με τον Δελόλμα στο 73’. Δέκα λεπτά πριν το τέλος έγινε νέα σύρραξη στις κερκίδες, με αποτέλεσμα να υπάρξει κι άλλη ολιγόλεπτη διακοπή. Προς τη λήξη της αναμέτρησης ο Όλυμπος προσπάθησε να κλέψει το ματς, αρχικά με τον Λαλά και εν συνεχεία με τον Τσαμπλάκο χωρίς αποτέλεσμα.

Στο άλλο μεγάλο ματς της ημέρας, η Αναγέννηση Γέρας κέρδισε με ανατροπή τον Ατρόμητο Αγ. Μαρίνας (3-1), ο οποίος προηγήθηκε στην ανάπαυλα με γκολ του Παναγιώτου. Η Γέρα έχασε πέναλτι με τον Δελόλμα, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παυλέλλη (55’) και να πάρει προβάδισμα με τον Μαλακό (65’). Στο 70’ ο Ευαγγέλου ανέτρεψε τον Τσιταντίνο, που κέρδισε πέναλτι και αποβολή. Όμως ο Μαλακός που ανέλαβε να το εκτελέσει, αστόχησε. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 80’ με σκόρερ τον Βλάμμη.

Στα Λουτρά, ο Αετός επικράτησε με 4-1 του Αλκιβιάδη Κ. Τρίτους χάρη στα γκολ που σημείωσαν στο β’ ημίχρονο ο Κόκκινος, ο Κροτσίδας και ο Ελευθερίου. Το τέταρτο τέρμα της ομάδας του Γιώργου Κουτρομπίλα επιτεύχθηκε με αυτογκόλ, ενώ για την ομάδα του Γρηγόρη Βερδούκα σκόραρε ο Ανήφορος.

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Κεραυνός Αφάλωνα και Άναξος (1-1), με τους γηπεδούχους να προηγούνταιμε τον Μαρδά και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με γκολ του Παπάζογλου. Να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολών των Κανδύλη και Χαρατσιάρη.

Το τρίποντο της νίκης πανηγύρισε η Θύελλα Πηγής, που κέρδισε το Βύρωνα Μόριας (2-1) χάρη σε δύο γκολ του Τσολάκη και του Λεβεντέλλη. Για την ομάδα του Θοδωρή Γιακαλή μείωσε στην επανάληψη ο Χωματάς. Οι δύο ομάδες τέλειωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολών των Χατζησπύρου (Θύελλα) και Πετρά (Βύρωνα).

Στο «Μιχαλέλειο» ο Αιγέας Πλωμαρίου πήρε τη νίκη κόντρα στον Παπανικολή (1-0) με ένα γκολ του Μαμάκου.

Τέλος, στη Σκάλα Καλλονής τα Λιονταράκια πανηγύρισαν τη νίκη με αντίπαλο την τοπική Προοδευτική (1-2). Η ομάδα του Μανόλη Εμμανουήλ προηγήθηκε με όμορφο γκολ του Βαμβουκλή, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κρασόπουλο και πήραν τους βαθμούς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λαμπράκη.