Χόρεψαν στη βροχή Διαγόρας και Άναξος!

01/12/2012 - 18:33 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2012 - 12:43

Soccer_RainH καταρρακτώδης βροχή που πέφτει από χθες στη Λέσβο, έκανε αδύνατη την ομαλή διεξαγωγή της 12ης Αγωνιστικής, αφού μόλις δύο αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν κανονικά.

Ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής επιβλήθηκε εμφατικά του Αετού μέσα στα Λουτρά με σκορ 0-4, χάρη στην εκτελεστική δεινότητα των παικτών του Τάσου Σπύρου από τις στημένες φάσεις. Το σκορ άνοιξε ο Διονυσάτος με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δελόλμα. Το ημίχρονο έκλεισε με το Διαγόρα να πετυχαίνει το 0-3 χάρη σε κεφαλιά του Νερατζή. Το τελικό 0-4 σημείωσε ξανά ο Δελόλμας, με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το έτερο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε χωρίς πρόβλημα έγινε στην Ερεσό, με την Άναξο να παίρνει εντυπωσιακή νίκη μέσα στο "Καραβογιάννειο" επί του Παπανικολή με σκορ 0-3. Τα γκολ της ομάδας του Ιγνάτη Παγίδα πέτυχαν οι Βλουτής (45'), Πάντας (70') και Σκαρακάκης (86'). Άξιο αναφοράς το γεγονός, πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν αναγκαστικά σε όλο το 90λεπτο με τον κλασικό σέντερ φορ Κώστα Φιλιανό στη θέση του τερματοφύλακα!

Στο Κάτω Τρίτος, ο αγώνας του Αλκιβιάδη με την Αναγέννηση Γέρας ξεκίνησε κανονικά. Όμως το διαιτητικό τρίο και οι ποδοσφαιριστές πήγαν στα αποδυτήρια μετά από μόλις 2 λεπτά αγώνα (0-0), με το διαιτητή Συβρή να διακόπτει το ματς οριστικά λόγω της έντονης βροχόπτωσης.

Ανάλογη εξέλιξη υπήρξε και στο "Χριστοφίδειο" της Αγιάσου, ανάμεσα στον Όλυμπο και την Προοδευτική Σκ. Καλλονής. Το ματς ξεκίνησε κανονικά, όμως διακόπηκε στο 12ο λεπτό από το διαιτητή Κάντα, ενώ το σκορ βρισκόταν στο ισόπαλο 0-0.

Μια από τα ίδια και στο Ενωσιακό της Θερμής, στον αγώνα Λιονταράκια-Αιγέας Πλωμαρίου. Οι δύο ομάδες έπαιξαν... μπάλα για μόλις 17 λεπτά, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 0-0 και ο διαιτητής Βουρανής διέκοψε το ματς λόγω της βροχής.

Τόσο στην Αγία Μαρίνα, όσο και στη Μόρια τα παιχνίδια μεταξύ Ατρομήτου-Θύελλας και Βύρωνα-Κεραυνού αναβλήθηκαν λόγω του πλημμυρισμένου αγωνιστικού χώρου.