"Πεντάσφαιρη" η Γέρα έμεινε στην κορυφή!

09/12/2012 - 18:38 Τελευταία τροποποίηση στις 10/12/2012 - 11:58

Δεν την προβλημάτισε ιδιαίτερα η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του Κάτω Τρίτους και η Γέρα πέρασε «αέρας» και από την έδρα του Αλκιβιάδη κάνοντας επίδειξη δύναμης με 5-0.

Την ίδια ώρα ο Όλυμπος αν και αγχώθηκε βλέποντας να μην μετουσιώνει σε γκολ τις ευκαιρίες του, πήρε το «τρίποντο» με 3-0 στο βρεγμένο «Χριστοφίδειο» και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Σημαντικό διπλό απέσπασε ο Αιγέας στη Θερμή κόντρα στα Λιονατράκια με 0-1, ενώ το πιο συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Μόρια, ανάμεσα σε Βύρωνα και Κεραυνό με μεγάλο νικητή να αναδεικνύεται η ομάδα της Μόριας μετά το τελικό 2-1!

Η Γέρα δεν είχε προβλήματα στο Κάτω Τρίτος και εύκολα προηγήθηκε με 0-3 από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Μαλακού, Δελόλμα και Καπταγιάννη. Στην επανάληψη ο Μαλακός πέτυχε και δεύτερο τέρμα, ενώ το τελικό 0-5 έγραψε ο Ζαφειρίου.

Ο Όλυμπος προηγήθηκε με 1-0 στο 23΄ έπειτα από καταπληκτική μπαλιά του Αγριμάκη και εύστοχο πλασάρισμα του Τόλη Λαλά. Έξι λεπτά αργότερα ο Λαλάς είχε δοκάρι για να φτάσουμε στη φάση του 39’  όπου η Προοδευτική ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τουμπακάρη.

Ο Κάντας έδειξε τη συνέχεια του αγώνα, με τον παίκτη της Προοδευτικής να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη λόγω διαμαρτυρίας. Στην επανάληψη το παιχνίδι «άνοιξε» και η βροχή μετέτρεψε το ματς σε «ρώσικη ρουλέτα». Στο 74΄ ο Λαλάς όμως «καθάρισε» για τον Όλυμπο με δεύτερο προσωπικό του τέρμα για να έρθει στο 77’ ο Σεραφίγγος με δυνατό σουτ σε απευθείας φάουλ και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Atromitos_Ag_Marinas_Thyella_Pigis_enarksi1Ο Ατρόμητος σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, είχε διάθεση και έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο στο Γήπεδο της Αγίας Μαρίνας (φωτό), λυγίζοντας με 1-0 τη Θύελλα Πηγής, που δεν μπόρεσε να πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Τα Λιονταράκια έχασαν πέναλτι στο 35΄ σε εκτέλεση του Λαμπράκη που απέκρουσε ο Τσιγγενές και στην αντεπίθεση ο Αιγέας που γλίτωσε το 1-0, έπειτα από κόρνερ του Χαλδέζου και κεφαλιά του Αζάμπι, βρέθηκε εκείνος μπροστά στο σκορ. Οι Πλωμαρίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη να τελειώσουν το ματς με τον Αζάμπι που έχασε τετ α τετ, αλλά τα Λιονταράκια δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στη συνέχεια, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Ο Ατρόμητος με σκόρερ το νεαρό Μητσέλλη σε σέντρα του Πάστου από το πρώτο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 1-0, γλιτώνοντας τα μπλεξίματα και ελέω βαρύ αγωνιστικού χώρου. Η Θύελλα προσπάθησε να πάρει κάτι καλό από το ματς, αλλά ο Ατρόμητος διαχειρίστηκε ιδανικά το υπέρ του προβάδισμα και θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα τέρματα.

Χορταστικό θέαμα και ανατροπή είχαμε στη Μόρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Βύρωνα και Κεραυνό. Η ομάδα του Αφάλωνα προηγήθηκε στο 20’ με γκολ του Βαρνά και ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς να καταφέρνει ωστόσο να διευρύνει το προβάδισμά του.

Στην επανάληψη οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Βύρωνας πάτησε καλύτερα και έχοντας μπροστάρη τον Χωματά, που αρχικά ισοφάρισε με ιδανικό πλασέ στο 53’ στο 60’  έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Χωματάς κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην ομάδα του!