Δελόλμας... κορυφής για τη Γέρα!

15/12/2012 - 19:56 Τελευταία τροποποίηση στις 16/12/2012 - 23:19

Delolmas_Anagennisi_Geras1Η Γέρα δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον συμπαγή Αετό Λουτρών, αλλά με σκόρερ τον Παναγιώτη Δελόλμα 15 λεπτά πριν το τέλος, πήρε τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα ο Όλυμπος πέρναγε με χαρακτηριστική άνεση το δύσκολο εμπόδιο του Αιγέα, διαλύοντας τους Πλωμαρίτες με 0-6 και παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση.

Ο Αετός λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και να βάλει φωτιά στην κορυφή, όταν και προηγήθηκε νωρίς νωρίς στο παιχνίδι κόντρα στη Γέρα.

Η Αναγέννηση ωστόσο απάντησε άμεσα με γκολ του Παυλέλλη, με τον ίδιο παίκτη να σημαδεύει το δοκάρι του Αετού λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γέρα ανέβασε στροφές, έχασε ευκαιρίες και βρήκε τελικά τη λύτρωση στο 75’ από το γκολ του Παναγιώτη Δελόλμα!

Aigeas_Olympos_fasi1Ο Όλυμπος στην επικίνδυνη έξοδό του στο Πλωμάρι, πήρε πιο εύκολα απ΄ ότι θα φανταζόταν και ο πιο αισιόδοξος φίλος του τη νίκη, επικρατώντας με 0-6! Με χατ τρικ του Λαλά που έχασε ευκαιρίες κλασσικές να βάλει άλλα τόσα, δύο γκολ του Σεραφίγγου και ένα του Τόρα, η ομάδα της Αγιάσου τιμώρησε τους γηπεδούχους που μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και κατέκτησαν έτσι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός πως δεν επετράπη η είσοδος του Θοδωρή Παπαλόπουλου στον αγωνιστικό χώρο, επειδή είχε… ξεχάσει την ειδική κάρτα του από την Ένωση στο σπίτι! Η ΕΠΣ εξάντλησε την αυστηρότητά της για έναν προπονητή που παρά ταύτα διαθέτει δίπλωμα προπονητή UEFA Β’ .

Στο ντεμπούτο του Ξενοφώντα Χαραλαμπή στον πάγκο του Ατρομήτου, η ομάδα της Αγίας Μαρίνας χωρίς τους Κυριάκο Κουνιαρέλλη και Κούτσα, κέρδισε με 0-3 τον Κεραυνό Αφάλωνα και συνεχίζει σε πρώτη φάση χωρίς προβλήματα την μετά Μυρογιάννη εποχή. Ο Δεσποτίδης άνοιξε το σκορ στο 26’, ενώ ο Μωραϊτης στο 63’ απλούστευσε τα πράγματα κάνοντας το 0-2.  Το 0-3 διαμόρφωσε με απευθείας χτύπημα φάουλ ο Ραφαήλ Κουνιαρέλλης 15 λεπτά πριν το τέλος.

Νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Βύρωνα, είχε και ο Στρατής Μυρογιάννης με την ομάδα της Μόριας να φεύγει από την καυτή έδρα του Παπανικολή στην Ερεσό με το τρίποντο, μετά το νικηφόρο 0-2.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι στην Άναξο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τα Λιονταράκια, που έληξε με «αγγλικό» σκορ 5-3! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο(!) του αγώνα με 2-0, με γκολ των Βερβέρη και Ζουρούδη για να απαντήσουν τα Λιονταράκια άμεσα με τέρμα του Κρασσόπουλου και αυτογκόλ του Πέτρου πριν την ολοκλήρωση των 20 πρώτων λεπτών του αγώνα, σε 2-2!

Στην επανάληψη η Άναξος πήρε εκ νέου το προβάδισμα με σκόρερ ξανά το Ζουρούδη στο 50’  που ένα τέταρτο αργότερα πέτυχε χατ τρικ για το 4-2! Τα Λιονταράκια μείωσαν σε 4-3 λίγο αργότερα με γκολ του Κοκκινέλλη, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά, με την Άναξο να σφραγίζει τη νίκη της με το τέταρτο προσωπικό γκολ του Ζουρούδη!

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως ο βασικός σέντερ φορ της Ανάξου Φιλιανός, αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο ματς κατά ανάγκη ως τερματοφύλακας!

Στο ντέρμπι των ουραγών Θύελλα και Αλκιβιάδης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, με το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο να μην συμφέρει κανέναν! Η Θύελλα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, αλλά ο Αλκιβιάδης 15 λεπτά πριν το τέλος έσωσε το βαθμό με τον προπονητή του Γρηγόρη Βερδούκα να κάθεται κάτω από τα δοκάρια!

Αύριο παίζουν στην Αγία Παρασκευή Διαγόρας και Προοδευτική.