Νίκη για "Πρόο", σπουδαίος βαθμός για Παπανικολή!

23/12/2012 - 21:32 Τελευταία τροποποίηση στις 28/12/2012 - 13:42

Proodeytiki_panigyriko3Μπορεί το μεγάλο ντέρμπι στη Γέρα να επισκίασε την αγωνιστική, ωστόσο η τελευταία μέρα των αγώνων για το 2012 επεφύλασσε αρκετά θεαματικά παιχνίδια, ανατροπές αλλά και εκπλήξεις! Ο Όλυμπος έστω και αγχωτικά πήρε το «τρίποντο» απέναντι στην Άναξο και συνεχίζει να καταδιώκει τους πρωτοπόρους Γεραγώτες έναν βαθμό πίσω από την κορυφή.

Η Προοδευτική έδειξε πως έχει ακόμη σφυγμό, επιστρέφοντας μετά από καιρό στα επιτυχή αποτελέσματα με συγκλονιστική ανατροπή επί του Αιγέα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού!

Σπουδαίο βαθμό απέσπασε και ο Παπανικολής Ερεσού μέσα στην Αγία Μαρίνα, με τον Ατρόμητο μάλιστα να καταφέρνει να ισοφαρίσει μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 2-2!

Άνετη ήταν η επικράτηση του Αετού επί της Θύελλας το πρωί με 3-0, ενώ σημαντική νίκη πήρε στη Θερμή ο Βύρωνας με 0-1, επί των Λιονταριών.

Αναλυτικότερα ο Όλυμπος έχανε τις ευκαιρίες με το τσουβάλι, σημαδεύοντας μάλιστα τρεις φορές τα δοκάρια της Ανάξου, αλλά στο τέλος είδε ανακουφισμένος τον διαιτητή Πούλο να σφυρίζει τη λήξη του παιχνιδιού με το τελικό σκορ στο 2-1! Η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου προηγήθηκε με το Βουργουτζή στο 25’ και είχε λίγο αργότερα δοκάρι με το Σεραφίγγο.

Το δεύτερο γκολ ωστόσο δεν ερχόταν καθώς ούτε ο Λαλάς, ούτε ο Τόρα έβρισκαν στόχο στις προσπάθειές τους. Με την έναρξη της επανάληψης ο Σεραφίγγος ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 ενώ λίγο αργότερα σημάδεψε ξανά το δοκάρι των φιλοξενούμενων , για να τον μιμηθεί ακολούθως και ο Τόρα!

Η Άναξος που όσο το σκορ ήταν στο 2-0 ήταν θεωρητικά μέσα στο παιχνίδι, μπήκε για τα καλά μέσα σε αυτό μειώνοντας σε 2-1 με τον Πάντα στο 75’! Τελικά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Όλυμπο ωστόσο να παίρνει το «τρίποντο». Στα αξιοσημείωτα καταγράφεται το γεγονός πως ο Όλυμπος φέτος έχει δεχτεί συνολικά πέντε τέρματα, τα τέσσερα εκ των οποίων από την Άναξο!

atromitos_agmarinas_aigeas_1-3_fasi5slΟ Ατρόμητος έπαιξε με τη φωτιά, τρόμαξε από το πολύ καλό παιχνίδι του Παπανικολή και τελικά έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Το γκολ του Κοντονίκα ήταν αυτό που κρατούσε στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, που είδαν έναν Παπανικολή που ήξερε τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εφετινές του εμφανίσεις.

Το 1-2 υπέρ του Παπανικολή παρέμενε μέχρι τα τελευταία λεπτά και ενώ ο Ατρόμητος είχε χάσει πολλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Κούτσα που είχε και δοκάρι και τον Ευαγγέλου!

Η λύτρωση τελικώς ήρθε από τον Κούτσα σε ένα τελικό αποτέλεσμα που χαροποιεί τον Παπανικολή, που ωστόσο δικαίως ήθελε εκεί που πήγε το ματς και τη νίκη!

Συναρπαστικότερο παιχνίδι όλων ωστόσο ήταν εκείνο ανάμεσα σε Προοδευτική και Αιγέα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με γκολ του Βαμβουκλή στις καθυστερήσεις!

Ο Αιγέας προηγήθηκε με Φωτέλλη, αλλά γρήγορα η «Πρόο» ισοφάρισε σε 1-1. Στο 20’ οι Πλωμαρίτες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μαμάκου. Παρ΄ όλα αυτά το Πλωμάρι πήρε ξανά το προβάδισμα με το Δ. Μουτσογιάννη. Ο Μαραγκός ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Προοδευτική σε 2-2, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις στην ολική ανατροπή με το Βαμβουκλή!

Στα Λουτρά το πρωί, ο Αετός λύγισε τη Θύελλα με 3-0 με τέρματα που πέτυχαν οι Σκαλοχωρίτης, Ελευθερίου και Γρυπιώτης. Στη Θερμή τέλος ένα γκολ του Χωματά στην επανάληψη έκρινε την αναμέτηση υπέρ της ομάδας της Μόριας κόνυρα στα Λιονταράκια.