Γκέλα Ολύμπου, θρίαμβος Αιγέα στην Αγία Παρασκευή!

05/01/2013 - 21:48 Τελευταία τροποποίηση στις 06/01/2013 - 11:49

Με τον Αιγέα να κλέβει την παράσταση στην πρώτη σέντρα της νέας χρονιάς, πραγματοποιώντας τη μεγάλη έκπληξη μέσα στην Αγία Παρασκευή, η 15η αγωνιστική είχε ανατροπές και πολλά γκολ, με μεγάλη κερδισμένη τη… Γέρα που χωρίς να παίζει βρέθηκε ξαφνικά με πλεονέκτημα. Κι αυτό γιατί στη Μόρια, ο Βύρωνας φρέναρε τον Όλυμπο κρατώντας τον στο 0-0, δημιουργώντας έτσι νέα δεδομένα στην κορυφή!

Με το «δεξί» ξεκίνησε το 2013 και η Προοδευτική, με σπουδαίο «διπλό» μέσα στην Άναξο με σκορ 1-3! Καταιγιστικός ήταν ο Παπανικολής απέναντι στον Αλκιβιάδη φιλοδωρώντας τον με έξι τέρματα, ενώ και ο Κεραυνός είχε κέφια απέναντι στον Αετό, επικρατώντας με 4-1!

Αναλυτικότερα ο Βύρωνας απέδειξε για μία ακόμη φορά πως είναι σκληρό καρύδι και όπως κάνει πάντα απέναντι στους μεγάλους, επιφύλασσε δυσάρεστη έκπληξη και στον Όλυμπο. Με καλή αμυντική λειτουργία η ομάδα του Στρατή Μυρογιάννη μπλόκαρε τους πρωταθλητές, που δε βρέθηκαν σε καλή μέρα χάνοντας ευκαιρίες. Το 0-0 αυτό σαφώς και ευνόησε τη Γέρα, με το Μυρογιάννη να συνεχίζει την καλή παράδοση που έχει απέναντι στους Αγιασώτες τα τελευταία χρόνια.

Το μεγάλο «διπλό» της αγωνιστικής το έκανε όμως ο Αιγέας, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του. Αιφνιδιάζοντας τους πάντες, προηγήθηκε απέναντι στον ελλιπή Διαγόρα με σκόρερ τον Αγκόλι στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Πλωμαρίτες ανέβασαν το δείκτη του σκορ με το Δημήτρη Μουτσογιάννη, με το Διαγόρα να μειώνει με τον Τσομπανέλλη λίγο αργότερα. Εκεί που ο Διαγόρας όμως έδειχνε ικανός να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να κάνει μία από τις γνωστές του ανατροπές, ο Μάριος Μουτσογιάννης έκανε το 1-3 και έληξε τη σεμνή τελετή. Ο Διαγόρας μείωσε στις καθυστερήσεις με το Λαγουτάρη…

Ο Παπανικολής ήταν θυελλώδης απέναντι στον Αλκιβιάδη, κερδίζοντας τις εντυπώσεις αλλά και το σημαντικό τρίποντο. Με τους Θεοδωρίδη, Κουδουνά και Βουτσιώτη να πετυχαίνουν από δύο γκολ, έφτασαν στο επιβλητικό 6-1, ενώ οι παίκτες του Παπανικολή έχασαν ευκαιρίες και για ακόμη μεγαλύτερο σκορ! Το ημίχρονο έληξε με 3-0, ο Αλκιβιάδης μείωσε σε 4-1 με το Ντράνο, αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο…

Με συγκλονιστική ανατροπή, η Προοδευτική έστειλε μήνυμα πως δεν πρόκειται να αφήσει έτσι εύκολα την υπόθεση παραμονής και πήρε μία σημαντική νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας. Ο «Κλάους» έδωσε το προβάδισμα στην Άναξο, αλλά η Προοδευτική αντέδρασε και ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Σούβλατζη.

Στην επανάληψη οι Σκαλιώτες ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και με γκολ των Νανίδη (Ιγνάτη και Παράσχου) έφτασαν στο εμφατικό 1-3!

Καταιγιστικός ήταν και ο Κεραυνός στον Αφάλωνα, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Αετό με το ευρύ 4-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους που ήταν καλύτεροι, πέτυχαν οι Χαρατσιάρης και Βούρος Παναγιώτης, με το Βαρνά να πετυχαίνει δύο!