"Ροντέο" στη μάχη της παραμονής

03/02/2013 - 20:04 Τελευταία τροποποίηση στις 03/02/2013 - 20:49

AetosLoutrwn_VyrwnMorias_fasi1slΜπορεί η Αναγέννηση Γέρας να πήρε την ισοπαλία μέσα στην Αγιάσο στο ντέρμπι κορυφής, αλλά η 19η Αγωνιστική περιελάμβανε πολύ σπουδαία παιχνίδια με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται και στην ουρά της βαθμολογίας.

Αναμφίβολα, την πιο σημαντική νίκη πέτυχε ο Κεραυνός Αφάλωνα μέσα στο "Καραβογιάννειο" της Ερεσού απέναντι στον τοπικό Παπανικολή (1-2), χάρη στα τέρματα που σημείωσαν ο Νίκος Βούρος και ο Μιχάλης Σγουρέλλης. Ενδιάμεσα, πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Λάμπρο Κουδουνά. Με το τρίποντο αυτό, η ομάδα του Αφάλωνα έφτασε στους 21 βαθμούς και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την απ' ευθείας εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία. Αντίθετα, ο Παπανικολής γνώρισε για τρίτο σερί ματς την ήττα και θα πρέπει οπωσδήποτε να αναζητήσει βαθμούς στις επόμενες αγωνιστικές.

Στο έτερο ντέρμπι της ουράς, Λιονταράκια και Θύελλα Πηγής αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1). Η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Λεβεντέλλη, όμως οι παίκτες του Λάκη Σπανού κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, χάρη στην κεφαλιά του Κοκκινέλλη.

Aetos_Keravnos_fasi3_2012-13slΣτο Κάτω Τρίτος, ο τοπικός Αλκιβιάδης πρόσθεσε έναν ακόμη βαθμό στη συγκομιδή του με την ισοπαλία απέναντι στον Αιγέα Πλωμαρίου (0-0), που θα του φανεί σίγουρα πολύτιμος στη συνέχεια του πρωταθλήματος στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Με το βαθμό έφυγε από την έδρα του Αετού Λουτρών και η Προοδευτική Σκάλας Καλλονής (0-0), σε ένα ματς πάντως που οι γηπεδούχοι το ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες, έχοντας χάσει μάλιστα στα πρώτα λεπτά και πέναλτι.

Στην Αγία Παρασκευή, ο Διαγόρας γνώρισε την ήττα από τον Βύρωνα Μόριας (1-3). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Χωματά στο ξεκίνημα, όμως ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και ισοφάρισε με τον Δελόλμα στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Μια άστοχη έξοδος του Σπετσιώτη, έδωσε τη δυνατότητα στον Αντωνιάδη να πετύχει το 1-2 και με τη λήξη του αγώνα ο Χωματάς και πάλι έγραψε το τελικό 1-3.

Τέλος, στην Αγία Μαρίνα ο Ατρόμητος επικράτησε της Ανάξου (3-1) παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φιλιανό. Η ισοφάριση ήρθε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κυριάκου Κουνιαρέλλη και ο Πάστος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Πάστος σε αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά.

19η Αγωνιστική (3/2, 15:00)

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Βύρων Μόριας 1-3
Παπανικολής Ερεσού-Κεραυνός Αφάλωνα 1-2
Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας-Άναξος 3-1
Λιονταράκια-Θύελλα Πηγής 1-1
Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους-Αιγέας Πλωμαρίου 0-0
Όλυμπος Αγιάσου-Αναγέννηση Γέρας 0-0
Αετός Λουτρών-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 0-0