Άναψε... φωτιές η Προοδευτική!

09/02/2013 - 19:04 Τελευταία τροποποίηση στις 09/02/2013 - 19:05

Proodeytiki_panigyriko3Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας έδωσε η Προοδευτική Σκάλας Καλλονής, που απέσπασε παλικαρίσια ισοπαλία μέσα στον Παπάδο επί της πρωτοπόρου Αναγέννησης Γέρας (3-3), με τη διαφορά πλέον από το δεύτερο Όλυμπο Αγιάσου να μειώνεται στον πόντο.

Η ομάδα του Μανόλη Εμμανουήλ αιφνιδίασε τον αντίπαλο και προηγήθηκε με όμορφο τέρμα του Γρηγόρη Τριανταφύλλου, μεταγραφή του Ιανουαρίου, που αποδεικνύεται λίρα-εκατό για την Προοδευτική. Η Αναγέννηση ανέβασε την απόδοσή της και ισοφάρισε με γκολ του Σεραφίγκου (1-1), καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση με γκολ του Γιώργου Μαλακού.

Η χάρα του σκόρερ όμως κράτησε λίγο, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους Γεραγώτες με 10 παίκτες. Η ομάδα της Σκάλας πίστεψε στην ανατροπή και με καταπληκτικό γκολ του Καραμήτρου μπήκε ξανά γερά στη διεκδικήση ενός θετικού αποτελέσματος. Και το πήρε στις καθυστερήσεις με λυτρωτή τον Μαραγκό, που χάρισε στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό, τινάζοντας παράλληλα στον... αέρα τη μάχη του τίτλου!

Την απρόσμενη γκέλα της Αναγέννησης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Όλυμπος Αγιάσου, που επικράτησε άνετα της Θύελλας Πηγής (0-4). Χατ τρικ για την ομάδα του Παπαλόπουλου πέτυχε ο Τόλης Λαλάς, ενώ σκόρερ χρίσθηκε και ο νεαρός Μπουρλής, που έκανε ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα.

Σπουδαία νίκη κατέκτησε ο Κεραυνός Αφάλωνα κόντρα στα Λιονταράκια (3-1), σε ένα ματς με ιδιαίτερο φινάλε. Το σκορ μέχρι το 75ο λεπτό παρέμενε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκόρερ τον Άρη Λαμπράκη. Το γκολ αυτό φαίνεται πως αφύπνισε την ομάδα του Σαλταμάρα, που με τη σέντρα ισοφάρισε με τον Γιαλαμά, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τέρμα του Γιαννάκα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε εκ νέου ο Γιαλαμάς, δίνοντας βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του Κεραυνού.

Με το ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο "Καραβογιάννειο" Γήπεδο της Ερεσού, ανάμεσα στον παπανικολή και τον Διαγόρα. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής προηγήθηκε στο ημίχρονο με τον Πιπίνη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με γκολ του Κουδουνά και είχαν την ευκαιρία να πάρουν ακόμα και τη νίκη, όμως αστόχησαν σε πέναλτι προς το τέλος της αναμέτρησης.

Στη Μόρια, ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας... πλήγωσε τον παλιό του προπονητή Στρατή Μυρογιάννη, φεύγοντας με το "2" απέναντι στον Βύρωνα (0-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Δεσποτίδη, έπειτα από χαμένο πέναλτι του Ραφαήλ Κουνιαρέλλη και έφτασαν στη νίκη με ένα ακόμα τέρμα που σημείωσε ο Κούτσας.

Η Άναξος είχε εύκολο έργο απέναντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους, τον οποίο φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5-0). Το σκορ άνοιξε ο Στρατής Σκαρακάκης, με την ομάδα του Ιγνάτη Παγίδα να πετυχαίνει ακόμα τέσσερα γκολ στην επανάληψη με τους Στρατή Σκαρακάκη, Γιώργο Σκαρακάκη (πέναλτι), Πάντα και Κλάους.

Στο 'Μιχαλέλειο" του Πλωμαρίου τέλος, ο Αιγέας πανηγύρισε το τρίποντο της νίκης με αντίπαλο τον Αετό Λουτρών. Η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα προηγήθηκε με γκολ του Κατσιάνου, όμως έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαρμαλέκα και κατέρρευσε. Την ανατροπή του Αιγέα ξεκίνησε ο Γιώργος Μαμάκος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και την ολοκλήρωσε ο Μαγγούρας.