Σάρωσαν οι πρωτοπόροι

16/10/2010 - 21:53 Τελευταία τροποποίηση στις 20/10/2010 - 19:36

Με πέντε αναμετρήσεις άνοιξε σήμερα η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία, με κύριο χαρακτηριστικό τις νίκες και μάλιστα με μεγάλα σκορ των φαβορί, που παρέμειναν έτσι στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Πιο αναλυτικά:

Φίλια - Όλυμπος Αγιάσου 0-5

Στο Γήπεδο της Φίλιας, ο Όλυμπος Αγιάσου ήταν καταιγιστικός και σκόρπισε στους... πέντε ανέμους την τοπική ομάδα. Οι παίκτες του Θοδωρή Παπαλόπουλου πέρασαν νικηφόρα με 0-5, χάρη σε χατ τρικ που πέτυχε ο Στέλιος Χωματάς, ενός γκολ του Λαλά και ακόμη ενός του Αφαλωνιάτη. Η ομάδα της Αγιάσου είχε και τρία δοκάρια, δύο με τον Λαλά και ένα με τον Χωματά. Ο Όλυμπος φιγουράρει έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ώντας όχι απλώς αήττητος, αλλά και η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που κρατά απαραβίαστη την εστία της μετά από πέντε ματς.

Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας - Προοδευτική Σκ. Καλλονής 6-0

Στο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας, ο τοπικός Ατρόμητος πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα αντιμετωπίζοντας την Προοδευτική Σκάλας Καλλονής, αφού επικράτησε με καθαρό σκορ 6-0 και συνέχισε να καταδιώκει τους πρωτοπόρους. Σκόρερ για την ομάδα του Στρατή Μυρογιάννη χρίσθηκαν οι Χριστοδούλου (2), Κούτσας (2), Παπαδόπουλος και Μαλακός. Δοκάρι για την ομάδα της Αγίας Μαρίνας είχε ο Κούτσας.

Αναγέννηση Γέρας - Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους 3-0

Στο Γήπεδο του Περάματος, η Αναγέννηση Γέρας ήταν απολαυστική απέναντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους κερδίζοντας με 3-0. Τα γκολ της ομάδας του Δημήτρη Γαβαλά, η οποία αγωνίστηκε και σήμερα με επτά παίκτες κάτω των 21 ετών στη σύνθεσή της, σκόραραν ο Χατζηκλειδαράς (2) και ο Φωτέλλης, κερδίζοντας το θερμό χειροκρότημα των φίλων της, αλλά και την αναγνώριση της καλής δουλειάς από τους ανθρώπους της ομάδας του Κάτω Τρίτους.

Διαγόρας Αγίας Παρασκευής - Βύρων Μόριας 4-1

Στην Αγία Παρασκευή, ο τοπικός Διαγόρας ξεπέρασε το εμπόδιο και του Βύρωνα Μόριας, επικρατώντας με 4-1. Τα γκολ της ομάδας του Νίκου Μάττα πέτυχαν οι Μελαχροινός (2), Παναγιώτης Δελόλμας και Νταής. Στο σημερινό παιχνίδι μάλιστα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του (πέρασε ως αλλαγή στο β' ημίχρονο) ο νεαρός χαφ Θανάσης Γιαλέλης, που πέρυσι αγωνίστηκε με το Πέραμα στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα και αυτή την περίοδο πραγματοποιεί τη στρατιωτική του θητεία στο νησί της Λέσβου. Ο 20χρονος ποδοσφαιριστής άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Αρίων Μήθυμνας - Αετός Λουτρών (αναβλήθηκε)

Στο γήπεδο του Μολύβου, αν και ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί ο αγώνας ανάμεσα στον τοπικό Αρίωνα και τον Αετό Λουτρών, εντούτοις αγώνας δεν έγινε. Αιτία, το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δεν προσκόμισαν θεωρημένη κατάσταση υγείας των ποδοσφαιριστών τους, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Πούλος και οι βοηθοί του Μολυβιάτης και Καρμίρης, να κλείσουν το Φύλλο Αγώνα. Η ΕΠΣΛ καλείται να αποφασίσει πλέον, με το ματς -όπως όλα δείχνουν- να κατακυρώνεται υπέρ του Αετού Λουτρών.

Δόξα-Αιγέας 1-5

Το τοπικό ντέρμπι του Πλωμαρίου, δεν είχε τις συγκινήσεις παλαιότερων εποχών, με τον Αιγέα να κερδίζει με χαρακτηριστική ευκολία τους τυπικά γηπεδούχους με το επιβλητικό 1-5, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Γιαννίκο που πέτυχε χατ τρικ! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αιγέα να έχει ήδη εξασφαλίσει το τρίποντο (0-3) και τους Γιαμουγιάννη και Σαβέλλη απλώς να ανεβάζουν στην επανάληψη το δείκτη του σκορ στο 0-5. Για τη Δόξα το γκολ της τιμής, πέτυχε ο Φωτέλλης.

Αστέρας Νίκης-Θύελλα Πηγής 1-0

Ένα γκολ του Κουκέλλη, ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στον Αστέρα και τη Θύελλα Πηγής, όπου πρόσωπο του αγώνα ήταν ο επί σειρά ετών παίκτης και προπονητής της Πηγής Θοδωρής Γιακαλής, που από φέτος κοουτσάρει την ομάδα του Αστέρα. Η ομάδα της Μυτιλήνης μετά από ένα σκληρό και κλειστό παιχνίδι, βρήκε τη λύση στο δεύτερο ημίχρονο από τον Κουκέλλη.