Πρωταθλητής χειμώνα ο ΑΙΟ!

08/12/2013 - 18:44 Τελευταία τροποποίηση στις 08/12/2013 - 19:08

Aiolikos_panigyriko_Diagoras5-0_2Μπορεί το μεγάλο να απουσίαζε από το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής, αλλά οι εκπλήξεις δεν έλειψαν ανεβάζοντας στα ύψη την αγωνία ειδικά για τη μάχη της παραμονής, στη λήξη του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Ο Αιολικός ξεπέρασε εύκολα με 0-5 το εμπόδιο του Κεραυνού στα Πάμφιλα με τον Τόλη Λαλά να πετυχαίνει δεύτερο συνεχόμενο «καρέ» και ο Διαγόρας σαφώς πιο δύσκολα με 0-1 το εμπόδιο του Βύρωνα μέσα στη Μόρια.

Ο Όλυμπος έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις με τον Καλλιμαντζέρο, ισοφαρίζοντας τον αναγεννημένο τις τελευταίες εβδομάδες Αλκιβιάδη σε 2-2, ενώ στην Σκάλα Καλλονής, Προοδευτική και Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Χωρίς προβλήματα ο Ατρόμητος Ανεμώτιας κέρδισε με 5-0 τα Λιονταράκια στο «Μιζεργκάν», ενώ η Άναξος πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Πλωμάρι με 0-1 τον Αιγέα.

Έκπληξη είχαμε και στη Θερμή το πρωί, όπου ο Αετός Λουτρών έβαλε φρένο στον Οδυσσέα Ελύτη, επικρατώντας με 0-2! Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η Αναγέννηση Γέρας λύγισε με 4-0 τον Παπανικολή.

Στα Πάμφιλα ο Λαλάς συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο, επιτυγχάνοντας δεύτερο συνεχόμενο «καρέ» μέσα σε δύο εβδομάδες στο επιβλητικό 0-5 του Αιολικού επί του Κεραυνού. Ο Σεραφίγγος διαμόρφωσε το τελικό 0-5 στεναχωρώντας τον Γιώργο Κουτρομπίλα που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Κεραυνού, κόντρα στην αγαπημένη του ομάδα.

Πιο εύκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ, επικράτησε ο Διαγόρας του Βύρωνα, χάρη σε τέρμα του Φιλιανού στα μέσα του δευτέρου μέρους. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έχασε πολλές ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς νωρίτερα, αλλά ο Βύρωνας που έμεινε ζωντανός μέχρι το τέλος και παρά την αποβολή του Βαλαβάνη στο 70΄, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις με γυριστό σουτ του Βουλγαρέλλη που πέρασε λίγο άουτ.

Στον Παπάδο, η Γέρα είχε εύκολο απόγευμα και προηγήθηκε με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο. Ζαφειρίου και Καραβατάκης πέτυχαν από δύο γκολ, στο τελικό 4-0 που διαμορφώθηκε στην επανάληψη.

Στη Θερμή ο Αετός ήταν παθιασμένος, έπαιξε πολύ δυνατά και δικαιωματικά πήρε μία μεγάλη νίκη που τον ανεβάζει σημαντικά στη βαθμολογία. Ο Κροτσίδας σκόραρε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων που πήραν αέρα δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Στο Πλωμάρι, ο Μιχαλάκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 1΄της αναμέτρησης και ο Λιρούδιας στη συνέχεια… «κατέβασε τα ρολά» δίνοντας ένα πολύτιμο «τρίποντο» στην Άναξο εις βάρος του Αιγέα!

Στη Σκάλα Καλλονής η Προοδευτική προηγήθηκε με τον Κατσαρό μόλις στο 5΄, έχασε πολλές ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, αλλά στην επανάληψη είδε τον Ατρόμητο που έπαιζε χωρίς τους Κούτσα και Δελόλμα να αντιδρά και να φτάνει δίκαια στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ευαγγέλου.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Αγιάσο, όπου ο Όλυμπος προηγήθηκε με τον Χριστοδούλου στο πρώτο μέρος, αλλά μέσα σε ένα επτάλεπτο μεταξύ του 70΄ και 77΄, είδε τον Αλκιβιάδη να επιτυγχάνει την ολική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Απόστολο Ανήφορο! Την παρτίδα τελικά για την ομάδα του «Δασκάλου», έσωσε το Καλλιμαντζέρος που είχε περάσει σαν αλλαγή και σκόραρε στις καθυστερήσεις για το 2-2!

Τέλος στην Ανεμώτια, ο Ατρόμητος «έτρεξε» τα Λιονταράκια που έπαιζαν ελλείψει μικρού από την αρχή του αγώνα με δέκα παίκτες και επικράτησε με 5-0 με γκολ των Νικολόφ, Κουμαρά, Κουτλή και Χρήστου Παπαδόπουλου. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Παπαθανάκου.