Ισόπαλο το "classico", μπλόκο Αστέρα...

24/10/2010 - 20:18 Τελευταία τροποποίηση στις 25/10/2010 - 16:28

Την ευκαιρία του να αποσπαστεί ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία -εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως οι δύο βασικοί του αντίπαλοι, Διαγόρας και Ατρόμητος, έπαιζαν μεταξύ τους, έχασε ο Όλυμπος που για ένα ημίχρονο έκανε μια χαρά τη δουλειά του στα ΤΕΛ, προηγούμενος του πολύ δυνατού Αστέρα Νίκης με 0-2.

Η ομάδα όμως του Γιακαλή, ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη και ισοφάρισε τους Αγιασώτες, που πέρασαν ωστόσο αλώβητοι από ένα ακόμη δύσκολο εκτός έδρας τεστ. Διαγόρας και Ατρόμητος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην Αγία Παρασκευή (1-1), την ίδια ώρα που η Γέρα μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι, λύγιζε τη σκληροτράχηλη Φίλια με το εντυπωσιακό 5-4!

ΑΕΜ-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 5-0

Η ΑΕΜ υποχρέωσε στη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας -βαριά- ήττα της, την Προοδευτική με 5-0, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Οι παίκτες της Σκάλας Καλλονής πάντως αποδείχθηκαν ιδιαίτερα... οξύθυμοι, χάνοντας με αποβολή τρεις παίκτες τους μετά το 80ο λεπτό της αναμέτρησης!  Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι, όντας πιο ψύχραιμοι, έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους και με τους Σεραφίγγο, ο οποίος σκόραρε δις, Δουκάκη, Κατσιάνο και Μπαζίνα έφτασε στο τελικό 5-0.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας 1-1

Το "classico" ανάγκασε πολύ κόσμο να μεταβεί στην Αγία Παρασκευή το απόγευμα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με το Διαγόρανα μπαίνει καλύτερα στο πρώτο μέρος και να προηγείται μόλις στο 3΄με ασύλληπτο γκολ από τα 30μέτρα και να βάζει τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη! Ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια, είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στην επανάληψη, με τον Κούτσα να φέρνει τα ματς στα ίσια. Νωρίτερα η ομάδα της Αγίας Μαρίνας έχασε το Νησιώτη που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά παρ΄ όλα αυτά θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αν ο Θ. Παπαδόπουλος δε σημάδευε το δοκάρι της Αγίας Παρασκευής.

Αστέρας Νίκης-Όλυμπος Αγιάσου 2-2

Ο Όλυμπος έφτασε κοντά σε μία μεγάλη νίκη, αλλά το προβάδισμα που πήρε μέσα στο Ενωσιακό της Θερμής (0-2) μάλλον τον μπέρδεψε παρά τον βοήθησε. Λίγο η επανάπαυσή του, λίγο το ανέβασμα του Αστέρα, έφερε τελικά το παιχνίδι στο "Χ". Η Αγιάσος προηγήθηκε με τέρματα Αφαλωνιάτη και Χωματά πριν το μισάωρο, αλλά μέχρις εκεί. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στη συνέχεια, πίεσε, μείωσε το σκορ με τον Χατζέλλη και τελικά ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος με πέναλτι του Παπαδημητρίου.

Δόξα Πλαγιάς-Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους 3-2

Η Δοξα επέστρεψε στις νίκες και παρά την αποβολή του Χαλδέζου, κατάφερε και πήρε μια μεγάλη νίκη. Ο Αλκιβιάδης προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-1, με γκολ του Ανηφόρου, αλλά η Δόξα ήταν εντυπωσιακή στη συνεχεια και ανέτρεψε την κατάσταση. Φωτέλλης, Αφαλωνιάτης και Σπανιάς πρωταγωνίστησαν για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας τα γκολ, με τον Αλκιβιάδη να βρίσκει δίχτυα ξανά με τον Ανηφόρου, αλλά να μην αρκεί...

Αναγέννηση Γέρας-Φίλια 5-4

Η Φίλια πήγε να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής, αλλά οι πρωταθλητές αντέδρασαν στην επανάληψη και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κέρδισαν το παιχνίδι με 5-4! Η Φίλια στο ημίχρονο προηγήθηκε με 1-3 με τέρματα των Μαριονέλ, Μαμουρίδη και Πανταζή. Στο δεύτερο μέρος όμως έλαμψε ξανά το άστρο του νεαρού Χατζηκλειδαρά που πέτυχε χατ τρικ. Το 5-4 διαμορφώθηκε στο 87' με γκολ του Βλάμμου. Για τη Γέρα σκόραραν ακόμη ο Φωκιανόςενώ για τη Φίλια ξανά ο Πανταζής.

Αρίων Μηθ.-Αιγέας Πλωμαρίου 2-0

Ο Αρίων Μήθυμνας με γκολ των Μ. Βουρσούκη και Γ. Βουρσούκη πήραν το τρίποντο από τον Αιγέα, που έμεινε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς βαθμούς.

Αετός Λουτρών-Βύρων Μόριας 2-2

Στα Λουτρά.ο Αετός αναδείχθηκε ισόπαλος με το Βύρωνα σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες, ήθελαν τη νίκη και είχαν τις ευκαιρίες για να την πάρουν. Η ισοπαλία ωστόσο στο τέλος δεν άρεσε σε κανέναν... Σκόρερς των γηπεδούχων οι Ελευθερίου - Γριππιώτης και για τους φιλοξενούμενους οι Βαρνάς - Χατζησπύρος.