Κοίταξε στη μάτια την Μικτή Αθηνών αλλά δεν άντεξε

14/02/2024 - 18:02 Τελευταία τροποποίηση στις 15/02/2024 - 15:59

Η Μικτή ομάδα γυναικών Κ15 Λέσβου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στο ντεμπούτο της στο πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων παρά την ήττα 0-3 από την ανώτερη ομάδα της ΕΠΣ Αθηνών.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τις παίκτριες της Λέσβου να κοιτάζουν στα μάτια την αντίπαλη ομάδα που διαθέτει αθλήτριες από τα τμήματα υποδομών των κορυφαίων ομάδων της Super League 1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχες αδράνησαν σε κάποια σημεία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα και πήρε τους τρεις βαθμούς. Το 0-1 έγινε με την Κλαμπάνη στο 41' μετά από σέντρα της Ρομπότη και αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο κάθετο δοκάρι. Στο 58' μετά από εκτέλεση κόρνερ η Λάμπρου διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της. Το 0-3 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Μωραϊτου.

Μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τις νεαρές αθλήτριες της Λέσβου που έκαναν μια αξιόλογη προσπάθεια και απέδειξαν ότι το ποδόσφαιρο γυναικών στη Λέσβο βρίσκεται σε καλό επίπεδο.