«Ντόρτια» για την Κ16 στη Σάμο

26/02/2024 - 17:14 Τελευταία τροποποίηση στις 26/02/2024 - 18:07

Εμφατικό πέρασμα για την Μικτή ομάδα Κ16 της Λέσβου από την έδρα της ΕΠΣ Σάμου με τελικό σκορ 1-4.

Η ομάδα Κ16 πέτυχε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων κόντρα στη Σάμο και πέρασε προσωρινά στην δεύτερη θέση, καθώς ακολουθεί ο αγώνας Κυκλάδες-Δωδεκάνησα.

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη υπό βροχή, η Λέσβος προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με την κεφαλιά του Νταλαμπίρα από το 16' μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντέντια. Στο 60ο λεπτό ο Ορέστης Ντέντια με αριστοτεχνική ενέργεια από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Στο 64' ο Λάπα δεν κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Λομβαρδά και από κοντά ο Μπρέγκα μείωσε 1-2.

Μέσα σε λίγα λεπτά η Λέσβος πήρε αέρα δύο τερμάτων ξανά, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μωραϊτη, σημειώθηκε αυτογκόλ. Στο 75ο λεπτό ο Κορελντίνης με καταπληκτικό ψιλοκρεμαστό σουτ σφράγισε την μεγάλη νίκη της Λέσβου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Οι συνθέσεις:

ΕΠΣ Σάμου (Κουλούρης): Μεσολογγίτης, Ταβλαλής Β., Ελευθερόγλου, Λομβαρδάς, Τσιμπίδης, Κουφαδάκης, Καλέτσης, Κότσιρας, Βάντουχ, Κούβδος, Ταβλαλής Μ.

ΕΠΣ Λέσβου (Κομηνός): Λάπα, Κωνσταντίκου, Μωραϊτης, Ψυρούκης, Νταλαμπίρας, Σαχλού, Γιαννακίδης, Γεωργίου, Πλούκος, Ντέντια, Τακτικός