Σφράγισαν την πρωτιά Δωδεκάνησα και Κυκλάδες

26/02/2024 - 20:58 Τελευταία τροποποίηση στις 27/02/2024 - 10:26

Την πρώτη θέση του ομίλου κατέκτησε η Κ16 της ΕΠΣ Δωδεκανήσου που πήρε μεγάλη νίκη με 1-3 στη Σύρο κόντρα στην ΕΠΣ Κυκλάδων.

Οι Δωδεκανήσιοι κατάφεραν να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς πέτυχαν και τα τρία γκολ στα πρώτα 14 λεπτά. Συγκεκριμένα, σκόραραν στο 1ο λεπτό με τον Λουιζάκη, στο 5' με τον Παπαχαραλάμπους και στο 14' με τον Πούπα.

Από την πλευρά τους οι Κυκλαδίτες κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να μειώσουν στο 30ο λεπτό με σου του Βαλέτα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με το αποτέλεσμα να έρχεται φυσιολογικά.

Πρωταθλήτρια Αιγαίου η ΕΠΣ Κυκλάδων στη Κ14

Καταιγιστική ήταν η Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο κόντρα στα Δωδεκάνησα, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 4-1, που της δίνει την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1, με τέρματα των Καρούση και Αυγέρη αντίστοιχα. Στην επανάληψη, οι Κυκλαδίτες ήταν ασταμάτητοι και με πρωταγωνιστή τον Καπέλα που πέτυχε δύο τέρματα και με ένα του Ορφανού σφραγίστηκε η μεγάλη νίκη που στέλνει τους Κυκλαδίτες στην επόμενη φάση του θεσμού.