Νίκες για Παλλεσβιακό, ΑΟΒ και Ταξιάρχη Μανταμάδου

17/02/2024 - 17:11 Τελευταία τροποποίηση στις 17/02/2024 - 17:19

Με 18 γκολ συνολικά ολοκληρωθήκαν οι αναμετρήσεις του Σαββάτου 17/2 για τον νότιο όμιλο της Β ΕΠΣ Λέσβου.

Στο γήπεδο Μόριας ο Παλλεσβιακός επέστρεψε στις νίκες με σκορ 5-2 κόντρα στον Αετό Λουτρών Β. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λιτσολάρι και διπλασίασε τα τέρματα της στο 10ο λεπτό με τον Ατζέμη. Το 3-0 έγινε ξανά από τον Λιτσολάρι στο 28’, ενώ στο 35’ η ομάδα του Αετού μείωσε από το σημείο του πέναλτι με τον Φωτιάδη. Στο 40ο λεπτό ο τερματοφύλακας του φιλοξενούμενων Αποστόλης Λημνιός απέκρουσε το πέναλτι του Ατζέμη, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-1. Στο 56’ ο Λιτσολάρι με το τρίτο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το 4-1, στο 88’ ο Amin Mohamed στο ντεμπούτο με τη φανέλα του «Πάλλε» σκόραρε για το 5-1 και στο 89’ ο Μουσελίμης από τον Αετό Β διαμόρφωσε το τελικό 5-2. Ο Παλλεσβιακός είχε και δύο δοκάρια με τους Φετσάνι και Χριστοδούλου αντίστοιχα.

Συναρπαστικός αγώνας με ανατροπές έγινε στην Αγιάσο, με τον ΑΟΒ να παίρνει τη νίκη 5-3 στο τέλος κόντρα στον Αστέρα(Ορφέα). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Ανδρίκου, όμως μέχρι την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή. Στο 13’ ο Νικέλλης έκανε το 1-1 κα στο 40’ ο Πορτουγλής με πέναλτι σημείωσε το 2-1. Στο 47’ ο Ανδρίκου ξανά ισοφάρισε 2-2, όμως στο 60’ ο Σπάχι έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΑΟΒ. Ο Αστέρας ισοφάρισε 3-3 με τον Γκέκα στο 65’, όμως στο 85’ με αυτογκόλ του Αστέρα, ο ΑΟΒ πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ 4-3 και ο Νικέλλης στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό 5-3. Σο 86’ από την ομάδα του Αστέρα είχε δοκάρι ο Γκέκα.

Νίκη πανηγύρισε και ο Ταξιάρχης Μανταμάδου 2-1 κόντρα στη Δόξα Λέσβου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ψωμά στο 23’, όμως ο Ισαλάρι με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 58’ ο Σταμάτης έκανε το 2-1 που παρέμεινε έως το τέλος, ενώ στο 88’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουζινόγλου από τους φιλοξενούμενους.