Πρωτιά για Στράϊχ

19/06/2010 - 18:16 Τελευταία τροποποίηση στις 12/07/2010 - 17:41

Με τη συμμετοχή δύο ποδηλατών του Άτλαντα Μυτιλήνης πραγματοποιήθηκε ο 4ήμερος ποδηλατικός γύρος Κύπρου, ο οποίος σημείωσε μεγάλη επιτυχία. Οι αθλητές του Άτλαντα ήταν ο Βαγγέλης Βουλγαράκης και ο Στ. Στράϊχ που με την εμφάνισή τους κατέλαβαν εξαιρετικές θέσεις. Μάλιστα στην Κύπρο ήταν να ταξιδεύσει και ο Γιώργος Σαραϊδάρης, όμως ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ματαίωσε τη συμμετοχή του λαμπρού ποδηλάτη, που αν έδινε το παρών ίσως τώρα το λεσβιακό σωματείο πανηγύριζε μια ακόμη σημαντική θέση.

Ο αγώνας αυτός ήταν πολύ υψηλής δυσκολίας με τη συμμετοχή 25 χωρών και 125 ποδηλατων. Ο αγώνας έγινε σε 4 καθημερινά etaps 412 χιλιομέτρων συνολικά. Την καλύτερη εμφάνιση απ όλους τους Έλληνες ποδηλάτες κατέκτησε ο αθλητής του Άτλα Στέφεν Στράϊχ, ο οποίος κατετάγη 1ος στην κατηγορία 30-41 ετών. Εντυπωσιακός και τις τέσσερις ημέρες, έδειξε ότι είναι ποδηλάτης που μπορεί να σταθεί σε πολύ υψηλό επίπεδο διεθνώς. Ο Βουλγαράκης κατετάγη 4ος στην κατηγορία 41-50 ετών, είχε όμως την ατυχία στο 1ο etap να χάσει τη διαδρομή και να τερματίσει σε λάθος σημείο χρεώνοντας 31΄ επιπλέον χρόνο. Σε επίπεδο ομάδων, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους δύο Μυτιληνιούς του Άτλα και έναν ποδηλάτη από τη Ρόδο τον Γ. Κοσταμούλα κατέλαβαν την 1η θέση στην κατηγορία ομάδων 100 plus (ηλικίες 3 αθλητών σύνολο άνω των 100). Ο γύρος της Κύπρου κάλυψε τις διαδρομές Λάρνακα Πάφο Λεμεσό - Λάρνακα. Η επόμενη συμμετοχή για τους δύο ποδηλάτες του Άτλα είναι ο αγώνας αντοχής που θα γίνει στη βόρεια Εύβοια τέλος Μαΐου.