Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για την Άθληση

07/11/2021 - 12:51 Τελευταία τροποποίηση στις 07/11/2021 - 13:25

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Άθληση στο Κιάτο απέναντι στον Άρατο στην παρθενική της εμφάνιση σε εθνική κατηγορία.

Στο πρώτο σερβίς της Α2 βόλεϊ ανδρών, η εκπρόσωπος της Λέσβου επιβλήθηκε χθες με 1-3 σετ εκτός έδρας ξεκινώντας με το δεξί τη σεζόν. Οι Μυτιληνιοί παρά το άγχος αλλά και το γεγονός ότι αγωνιζόταν για πρώτη φορά σε επίπεδο Α2, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και με δυνατό σημείο σε όλο το παιχνίδι το καλό σερβίς και την σωστή αμυντική λειτουργία με ικανοποιητική υποδοχή, κατάφερε να πάρει την νίκη η οποία της δίνει άλλη ψυχολογία για τον αγώνα που ακολουθεί κόντρα στην Ολυμπιάδα Πατρών το ερχόμενο Σάββατο στις 17:00 στο Κλειστό της Νεάπολης.

Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός από το νεκρό σημείο στο τρίτο σετ με το σκορ στο 16-21 υπέρ της, όπου τελικά ο Άρατος το κατέκτησε με 25-23 με λανθασμένη διαιτητική απόφαση κι ενώ το σκορ ήταν στο 24-23. Η προσοχή είναι τώρα στραμμένη στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής απέναντι στην Ολυμπιάδα, μια ομάδα η οποία στοχεύει όπως και η Άθληση στις πρώτες δύο θέσεις.

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου ο Κόροιβος Αμαλιάδας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Πετρούπολης με 0-3 σετ.