Μια ανάσα από το όνειρο ο ΑΟΜ!

02/05/2015 - 23:24 Τελευταία τροποποίηση στις 03/05/2015 - 09:18

Σπουδαία νίκη κατέκτησε ο ΑΟ Μυτιλήνης, στην πρεμιέρα του στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α2 των ανδρών, στο βόλεϊ, που διεξάγονται στη Σαντορίνη.

Η ομάδα του Σάκη Τσάτσου επικράτησε με 3-2 σετ του Παγχιακού, καταθέτοντας ψυχή κυριολεκτικά, παρά τις απουσίες αλλά και τις αντιξοότητες που συνάντησε η αποστολή στο ταξίδι της προς τις Κυκλάδες. ΑΟ Μυτιλήνης και Παγχιακός πρόσφεραν συναρπαστικό θέαμα, με τους Μυτιληνιούς ωστόσο να κάνουν αγωνιστική υπέρβαση, αφού βρέθηκαν σχεδόν από το πλοίο στο γήπεδο. Οι πρωταθλητές Λέσβου επικράτησαν στο πρώτο σετ με 25-22, όμως στη συνέχεια άρχισε να κάνει εμφανή τα σημάδια της η κούραση. Αποτέλεσμα αυτής ήταν ο Παγχιακός να προσπεράσει με 1-2 σετ, επικρατώντας με 22-25 στο δεύτερο και 19-25 στο τρίτο.

Εκεί όμως ο ΑΟΜ έκανε την αντεπίθεσή του και με υπερπροσπάθεια έφερε το ματς ξανά στην ισοπαλία, κέρδισε το σετ με 25-19 και έστειλε το ματς στο tie break. Στο πέμπτο και καθοριστικότερο σετ έπεσαν... κορμιά. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη και ο Παγχιακός βρέθηκε μια ανάσα από αυτή, προηγούμενος με 12-13. Όμως ο ΑΟ Μυτιλήνης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μια εκπληκτική ανατροπή, κέρδισε με 15-13, κάνοντας τεράστιο βήμα για την άνοδό του στην Α2 κατηγορία.

Οι πρωταθλητές Λέσβου αγωνίζονται αύριο στις 12 το μεσημέρι με τον οικοδεσπότη ΑΟ Θήρας και με νίκη είναι στην Α2, ανεξαρτήτως σκορ, ενώ με ήττα ο ΑΟΜ θα μείνει και πάλι με την πικρή γεύση του αποκλεισμού, όπως συνέβη και πέρυσι στο Κλειστό της Νεάπολης.