Στην Α2 ο ΑΟ Μυτιλήνης!

03/05/2015 - 14:00 Τελευταία τροποποίηση στις 03/05/2015 - 18:40

Με καθυστέρηση ενός χρόνου, ο ΑΟ Μυτιλήνης κατάφερε να πετύχει την άνοδό του στην Α2 Κατηγορία του βόλεϊ των ανδρών, μετά από δύο συναρπαστικες αναμετρήσεις στη Σαντορίνη, όπου διεξήχθησαν τα μπαράζ ανόδου της Ζ' Περιφέρειας Νησων.

Μετά τη χθεσινή επικράτηση, με χιτσκοκικό φινάλε, κόντρα στον Παγχιακό με 3-2 σετ (25-22, 22-25, 29-25, 25-19, 15-13), η ομάδα του Σάκη Τσάτσου έφτασε στο 3-0 με αντίπαλο τον ΑΟ Θήρας και πανηγύρισε μια απόλυτα δίκαιη άνοδο!

Ο ΑΟ Μυτιλήνης επικράτησε στα δύο πρλωτα σετ με 25-19, μετατρέποντας την κούραση από το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα σε 12 ώρες, σε ευεργετικό όπλο απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είχε ελπίδες ανόδου, μετά την ήττα του στην πρεμιέρα την Πρωτομαγιά από τους πρωταθλητές Χίου με 3-1 σετ (25-22, 20-25, 26-24, 25-13). Οι παίκτες του ΑΟΜ, έχοντας ακόμη την υπερένταση του χθεσινού αγώνα, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και "καθάρισαν" το ματς με καθαρό σκορ, ανατρέποντας στο τρίτο σετ το εις βάρος τους 10-19 για να φτάσουν στο εντυπωσιακό 27-25 και να πανηγυρίσουν τη σπουδαία άνοδο.

Η ομάδα του Σάκη Τσάτσου είχε φτάσει και πέρυσι στην πηγή, αλλά δεν είχε πιει νερό. Στους αγώνες που είχαν πραγματοποιηθεί στο Κλειστό της Νεάπολης, ο ΑΟΜ έφτασε να παίζει για την άνοδο στο τελευταίο ματς με τη Ροδίων Άθλησις και παρά το ότι προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-21, 26-24), βρέθηκε τελικά να παλεύει στο tie break (17-25, 18-25), όπου τελικά ηττήθηκε με 9-15, με το προνομιούχο εισιτήριο να καταλήγει στους Ροδίτες.

Φέτος όμως, παρά τις αντιξοότητες, η παρέα του ΑΟ Μυτιλήνης έκανε την υπέρβαση χάρη στην πίστη και στις προσπάθειες του τεχνικού τιμ και των αθλητών, που θα αγωνίζονται πλέον στην Α2. Το βόλεϊ στη Λέσβο ανεβαίνει επίπεδο και για πρώτη φορά θα έχει τη νέα χρονιά εκπρόσωπό του τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες στην Α2 κατηγορία.