Ήττα στη Ρόδο με 3-0 σετ!

09/01/2016 - 21:51

Ο ΑΟ Μυτιλήνης δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ροδίων Άθλησις, γνωρίζοντας την ήττα στο "σμαραγδένιο νησί" με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του Α' Ομίλου στο πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και με λίγη προσοχή θα μπορούσε ο ΑΟΜ να κάνει τη... ζημιά στο ξεκίνημα, απέναντι πάντως σε μια ομάδα που έδειξε ότι διαθέτει στοιχεία, τα οποία πιστοποιούν τους λόγους που τη φέρνουν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, διεκδικώντας την άνοδο στην Α1. Οι Ροδίτες κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-20, έφτασαν στο 2-0 επικρατώντας και στο δεύτερο με 25-21, ολοκληρώνοντας σε λιγότερο από μία ώρα την επικράτησή τους με καθαρό σκορ 3-0, νικώντας και στο τρίτο σετ με 25-18.

Ροδίων Άθλησις-ΑΟ Μυτιλήνης 3-0 (25-20, 25-21, 25-18)
Διαιτητές: Παπαστάμος- Κατσούλης
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Μακρής Ν., Γιώτης Δ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Καβαρατζής Ι., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Καρύδας Ι., Κοκολάκης Εμμ., Σταυλάς Ρ., Ρωσσέτος Σ., Δεληγιώργης Α., Μαυράκης Κ.
Α.Ο. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Σωκράτης Γιακουμής): Βλάχος Σ., Τερψελής Σ., Αγγέλου Σ., Σωτηράκης Ε., Ζιάκκας Π., Φύτρος Γ.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του, το Ροδίων Άθλησις… Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη κέρδισε με 3-0 σετ τον Α.Ο. Μυτιλήνης και έκανε καλό «ποδαρικό» τη νέα χρονιά. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και δεν έδωσαν δικαίωμα στην ομάδα της Λέσβου να πιστέψει ότι θα μπορούσε να φύγει νικήτρια από το «Ροδίων Παιδεία». Το Ροδίων Άθλησις πήρε το α’ σετ με 25-20, το δεύτερο με 25-21 και το τρίτο πιο εύκολα με… Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι αύριο το πρωί (08:30) στο ίδιο γήπεδο για το θεσμό του κυπέλλου Δωδεκανήσου, με την ομάδα μας να είναι το φαβορί για την πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Ροδίων Άθλησις είχε μέτρια αγωνιστική παρουσία, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με έξι αθλητές.
Τα σετ: 25-20 (20’), 25-21 (27’), 25-18 (17’)

Για τους παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή, αυτός ήταν ο ένας από τους δύο αγώνες που θα δώσει ο ΑΟ Μυτιλήνης στη Ρόδο απέναντι στην ίδια ομάδα. Κι αυτό γιατί το πρωί της Κυριακής (08:30), η Ε.Ο.ΠΕ. όρισε με τη σύμφωνη γνωμη των δύο συλλόγων, τον μεταξύ τους αγώνα για τους "32" του Κυπέλλου Ελλάδας, έστω και σε μια... βάρβαρη ώρα, τόσο για τους αθλητές όσο και τους θεατές.