Αυτοκτόνησε ο ΑΟΜ!

11/05/2014 - 15:43 Τελευταία τροποποίηση στις 11/05/2014 - 18:39

AOM_andres_pagkos_2013_14Ο ΑΟ Μυτιλήνης έφτασε μια ανάσα από τη νίκη και την άνοδο στην Α2 κατηγορία των ανδρών, απέναντι στους πρωταθλητές Ρόδου, όμως τελικά λύγισε στο tie-break και το προνομιούχο εισιτήριο κατέληξε στη Ροδίων Άθλησις.

Σε έναν αγώνα συναρπαστικό σε εξέλιξη, που κράτησε καθηλωμένους τους θεατές που κατέκλυσαν το Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης για ακόμα μία φορά, η... μπίλια έκατσε στους Ροδίτες. Ο ΑΟΜ ξεκίνησε φουριόζος, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ με 21-25 και 24-26. Μετά το 0-2 το άγχος είχε μεταφερθεί στη Ροδίων Άθλησις, που έπαιξε με την πλάτη στον τοίχο και κατόρθωσε να βάλει τελικά στο... καναβάτσο τους πρωταθλητές Λέσβου.

Η ομάδα της Ρόδου μείωσε σε 1-2 σετ (25-17), ισοφάρισε σε 2-2 (25-18) και έστειλε το ματς στο tie-break, έχοντας όμως την ψυχολογία υπέρ της μετά από αυτή την ανατροπή. Και η ψυχολογία στο βόλεϊ είναι ένας από τους καθοριστικότερους παράγοντες ως προς την εξασφάλιση της νίκης. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου επικράτησαν με 15-9 στο πέμπτο σετ και πανηγύρισαν έξαλλα την άνοδο στην Α2, αφού κατέκτησαν την πρωτιά στο νησιωτικό όμιλο μετά τα μπαράζ που πραγματοποιήθηκαν τις προηγούμενες πέντε ημέρες στη Μυτιλήνη.

Ο ΑΟ Μυτιλήνης πλησίασε τόσο κοντά στον άθλο, η Λέσβος άγγιξε τη διπλή εκπροσώπηση στην Α2, όμως θα μείνει τελικά με τη χαρά της συμμετοχής του Παγγεραγωτικού στις γυναίκες και θα πρέπει να περιμένει έναν ολόκληρο χρόνο για να παλέψει ξανά στα μπαράζ των ανδρών. Σε κάθε περίπτωση, η προσπάθεια των παικτών του ΑΟΜ και του τεχνικού επιτελείου ήταν συγκινητική, ο κόσμος χειροκρότησε θερμά και τα κεφάλια όλων θα πρέπει να παραμείνουν ψηλά, αφού η Λέσβος έχει μπει για τα καλά στο δρόμο προς την καταξίωση στο βόλεϊ και αυτός ο δρόμος δεν έχει γυρισμό...