«Ζωντανός» ο Ερμής Παμφίλων στη μάχη του τίτλου

09/03/2024 - 11:17 Τελευταία τροποποίηση στις 09/03/2024 - 12:02

Στον τρίτο και τελευταίο τελικό θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών, μετά τη νίκη του Ερμή με 1-3 σετ απέναντι στην Άθληση το βράδυ της Παρασκευής 8 Μαρτίου.

Σε μια αναμέτρηση που κράτησε σε αγωνία τους φιλάθλους μέχρι το φινάλε, ο Ερμής ήταν πιο αποφασιστικός στα κρίσιμα σημεία, έδειξε από την αρχή ότι το θέλει περισσότερο και έφτασε στη νίκη που τον κράτησε όρθιο στην μάχη του τίτλου, αφού ισορρόπησε τη σειρά 2-2. Η Άθληση προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση έχοντας ένα καλό τρίτο σετ και κάποια ξεσπάσματα ανά διαστήματα, όμως τα πολλά λάθη δεν τις επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Καλό μπλοκ για την ομάδα των Παμφίλων που της απέφερε πολλούς πόντους.

Στην έναρξη του παιχνιδιού, ο Ερμής προηγήθηκε με πέντε πόντους, όμως οι νεαρές παίκτριες της Άθλησης κάλυψαν σταδιακά τη διαφορά ισοφαρίζοντας 11-11. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια πορεύτηκαν μαζί, όμως ο Ερμής πήρε πάλι το προβάδισμα 16-22, εκμεταλλευόμενος και λάθη της αντίπαλης ομάδας. Αν και στο τέλος έχασε στην συγκέντρωση του, ο Ερμής κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25. Στο δεύτερο σετ η Άθληση αντιμετώπισε περισσότερα προβλήματα στην υποδοχή, κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον Ερμή να διατηρήσει σταθερά το προβάδισμα και ολοκληρώσει το σετ στο 18-25.

Στο τρίτο σετ η Άθληση βρήκε καλύτερο ρυθμό, βελτίωσε την απόδοση της και μείωσε 2-1 με σκορ 25-20. Κοντράστ συναισθημάτων στο τέταρτο σετ με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί, όμως προς το τέλος ο Ερμής απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα και μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι κατάφερε να πάρει τη νίκη ολοκληρώνοντας το σετ με σκορ 22-25.

Πλέον, ο τίτλος θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα που διεξαχθεί πιθανόν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.