Κρίμα ρε Παγγεραγωτικέ!

19/05/2012 - 18:47 Τελευταία τροποποίηση στις 20/11/2012 - 14:45

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Iera Club Παγγεραγωτικός στο τελευταίο του παιχνίδι στα μπαράζ ανόδου για την Α2 γυναικών, απέναντι στον οικοδεσπότη Νηρέα Καρδαμύλων.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα σημεία, δεδομένου ότι και οι δύο ομάδες ήθελαν καθαρή νίκη για να πάρουν το προνομιούχο εισιτήριο, αφού αν το ματς πήγαινε στο tie break τότε την 1η θέση θα κατακτούσε η Τελχινίς Ρόδου.

Το πρώτο σετ κατέληξε στις Χιώτισσες με 25-22, όμως τα κορίτσια του Σάββα Περτσέλλη αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 νικώντας 25-27. Το τρίτο σετ ήταν και το καθοριστικότερο για την αναμέτρηση, αφού όποιος το κέρδιζε θα έπαιρνε ουσιαστικά και την άνοδο.

Ο Νηρέας Καρδαμύλων ήταν αυτός που χαμογέλασε τελικά, παίρνοντας το σετ και κάνοντας το 2-1 (25-20), σβήνοντας τις πιθανότητες του Παγγεραγωτικού για την άνοδο.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικό, με την ομάδα της Γέρας πλέον χωρίς κίνητρο και τις πρωταθλήτριες Χίου να κατακτούν τη νίκη με 3-1 σετ (25-16) και μαζί την άνοδο, στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Χίου.

Στον άλλο σημερινό αγώνα, η Ροδίτικη Τελχινίς επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-18, 25-14) επί του Πολυκράτη Σάμου και έφτασε τους 9 βαθμούς, που ωστόσο δεν ήταν αρκετοί για της δώσουν την άνοδο.

(15/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Φοίνικας Σύρου 3-1
(16/5) Πολυκράτης Σάμου - Παγγεραγωτικός 0-3
(16/5) Φοίνικας Σύρου - Τελχινίς Ρόδου 0-3
(17/5) Παγγεραγωτικός - Τελχινίς Ρόδου 3-2
(17/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Πολυκράτης Σάμου 3-0
(17/5) Παγγεραγωτικός - Φοίνικας Σύρου 2-3
(18/5) Φοίνικας Σύρου - Πολυκράτης Σάμου 0-3
(18/5) Νηρέας Καρδαμύλων - Τελχινίς Ρόδου 2-3