Στο... ρελαντί ο Παγγεραγωτικός

26/03/2013 - 11:37 Τελευταία τροποποίηση στις 26/03/2013 - 12:08

Φουλ αPaggeragotikos_AOM_2012_13_1γωνιστική δράση είχε το Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα των γυναικών, με τέσσερις αναμετρήσεις εκ των οποίων η μία κρίθηκε στα χαρτιά.

Την Παρασκευή (22/3) ο ΓΑΣ Λέσβου πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στο Sports Club Λήμνος, που έφτασε στη Μυτιλήνη με αρκετές απουσίες. Παρά το γεγονός, πως ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί ένα ακόμα ματς, αυτό μεταξύ ΑΟΜ και Λήμνου, η ομάδα της Μυτιλήνης δεν προσήλθε να αγωνιστεί με αποτέλεσμα οι βαθμοί να πάνε ξεκούραστα στο γειτονικό σωματείο.

Στα άλλα παιχνίδια, ο Παγγεραγωτικός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να πάρει δύο ακόμα νίκες, φιγουράροντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας με "6 στα 6". Αν και έδωσαν δύο ματς μέσα σε τέσσερις ώρες, επικράτησαν αρχικά του Παπάδου Γέρας με 3-0 σετ και εν συνεχία του ΑΟ Μυτιλήνης με 1-3 σετ (18-25, 25-22, 22-25, 14-25).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη διάρκεια του δεύτερου σετ, υπήρξε τραυματισμός αθλήτριας του Παγγεραγωτικού στη μέση, έπειτα από ένα άσχημο πέσιμο στο παρκέ, με αποτέλεσμα να μείνει για περίπου 10 λεπτά στο έδαφος. Ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά, ωστόσο δεν υπήρχε γιατρός για τις πρώτες βοήθειες με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί προς στιγμήν ένταση. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, ότι και την Παρασκευή που αγωνίστηκαν ΓΑΣ Λέσβου και Λήμνος στο Κλειστό της Νεάπολης, ο αγώνας πραγματοποιήθηκε χωρίς την παρουσία γιατρού, παρά την έντονη αντίδραση της Έλενας Δούκα, συζύγου του αδικοχαμένου Νίκου Σαμαρά. Πρόκειται ασφαλώς για μέριμνα της διοργανώτριας αρχής, που οφείλει να καλύπτει τις βασικές ανάγκες για την τέλεση ενός αγώνα, αφού κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει πότε και πού θα παραμονεύει η "κακιά στιγμή".

(Φωτό: Paris Chiotellis)

ΑΟ Μυτιλήνης-ΓΑΣ Λέσβου 3-0

Παγγεραγωτικός-ΑΟ Μυτιλήνης 3-0

Παπάδος Γέρας-Παγγεραγωτικός 0-3
Λήμνος Sports Club-ΓΑΣ Λέσβου 3-2

Λήμνος Sports Club-ΑΟ Μυτιλήνης 3-0αα
ΓΑΣ Λέσβου-Παπάδος Γέρας 3-0

ΑΟ Μυτιλήνης-Παπάδος Γέρας 3-0