Μίλησαν οι έδρες...

25/01/2012 - 18:29 Τελευταία τροποποίηση στις 25/01/2012 - 18:44

Με γκολ του Εμάνουελ Ολιζαντέμπε στο 92' στο ντεμπούτο του η Βέροια επιβλήθηκε του Θρασύβουλου 1-0 και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τον Πλατανιά (3-0 τον Εθνικό Αστέρα)! Επιστροφή με γκολ και για Μπανγκουρά.

Η... τέχνη δεν ξεχνιέται!
Η Βέροια υποδέχθηκε τον Θρασύβουλο και ήθελε μόνο τη νίκη, προκειμένου να μείνει κοντά στον πρωτοπόρο Πλατανιά. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, τους έπαιζαν μονότερμα, όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Κάντι και Ολαϊτάν έφτασαν κοντά στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το μηδέν με νύχια και με δόντια. Ο Ολιζαντέμπε έκανε το ντεμπούτο του για τους γηπεδούχους, περνώντας στο παιχνίδι ως αλλαγή στο παιχνίδι, και λύτρωσε την ομάδα του στο 2' των καθυστερήσεων, κάνοντας το τελικό 1-0! Έτσι, η «βασίλισσα» παραμένει 2 βαθμούς πίσω από τον Πλατανιά.

Ασταμάτητος ο Πλατανιάς!
Ο αήττητος εκτός έδρας Εθνικός Αστέρας ταξίδεψε στην Κρήτη για το παιχνίδι με τον πρωτοπόρο Πλατανιά. Οι γηπεδούχοι είχαν την καθολική υπεροχή από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να... ταμπουρώνονται στην άμυνα και να έχουν το μυαλό τους μόνο στο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Οι παίκτες του Πλατανιά προσπαθούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, όμως δεν τα κατάφεραν με τίποτα, έχασαν τη μοναδική τους κλασική ευκαιρία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ξεκίνησε με γκολ με τον Μαραγκουδάκη να λυτρώνει τους Κρητικούς στο 52' και να ανοίγει το σκορ! Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους, με τον Πλατανιά να φτάνει σε ακόμη δύο γκολ στο τέλος με τον Ναζλίδη στο 82' και τον Μαραγκουδάκη στο 89' και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του! Έτσι, οι Κρητικοί έφτασαν στην 9η νίκη στη σεζόν, υποχρεώνοντας τον Εθνικό Αστέρα στην πρώτη του ήττα μακριά από την Καισαριανή.

Ο Μπανγκουρά είναι εδώ!
Τι κι αν είχε να παίξει ποδόσφαιρο περίπου έναν χρόνο; Ο Μπανγκουρά επέστρεψε στα γνωστά... λημέρια των Σερρών και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη του Πανσερραϊκού επί του Φωκικού, λυτρώνοντας τα «λιοντάρια» στο ντεμπούτο του Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο τους! Το παιχνίδι ήταν μέτριο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως να μην μπορούν με τίποτα να φτάσουν στο γκολ. Εκεί ήρθε ο Μπανγκουρά, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 60' και στο 86' άνοιξε το σκορ με πολύ ωραία προσπάθεια! Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τριανταφύλλου στο 2' των καθυστερήσεων και τα χαμόγελα επέστρεψαν στις Σέρρες.

«Καθάρισε» ο Μαρσέλο
Η Καλλονή υποδέχθηκε την Αναγέννηση Επανομής στην Μυτιλήνη και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της ομάδας της Θεσσαλονίκης, η οποία σε αυτό το διάστημα είχε τέρματα 13-1! Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αναλαμβάνουν άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν για το γκολ. Λεοζίνιο και Ζουρούδης απείλησαν την εστία του Φιρινίδη, με τον Μαρσέλο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 42' με δυνατή κεφαλιά. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να καθαρίσουν το παιχνίδι και να φτάνουν στη δεύτερη εντός έδρας νίκη τους με άγχος.

Λύτρωση στο τέλος για Παναχαϊκή!
Το παιχνίδι της Παναχαϊκής με τον Ηρακλή Ψαχνών στην Πάτρα κυλούσε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες και τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν για το γκολ της νίκης. Όσο περνούσε η ώρα η πίεση στα καρέ του Τόλιου αυξανόταν και τελικά η λύτρωση ήρθε στο 86', όταν ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0 και έδωσε μία πολύ σημαντική νίκη στην Παναχαϊκή!

Δίκαιη νίκη για Πιερικό, «ανάσα» για Βύζα, όλα μηδέν στη Ρόδο
Ο Σούλης Παπαδόπουλος μπορεί να αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο του Πιερικού, όμως οι Κατερινιώτες έφτασαν στη νίκη επί της Καλλιθέας και την προσπέρασαν στην βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη χάρη στο γκολ του Κουτσοσπύρου από το 40' με πολύ ωραία κεφαλιά, για να φτάσουν τους 19 βαθμούς και να αφήσουν την Καλλιθέα στους 16.

Καλό το παιχνίδι στα Μέγαρα, όπου ο Βύζας υποδέχθηκε τον Αγροτικό Αστέρα και έφτασε στη νίκη 2-1, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 3' ο Ασπρίδης σκόραρε εναντίον της ομάδας του για να κάνει το 1-0. Οι παίκτες του Δημήτρη Οικονόμου είχαν τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Μωυσίδη. Λίγο αργότερα, όμως, οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με τον Καρακατσάνη στο 55' και στη συνέχεια υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Τέλος, Διαγόρας και Αναγέννηση Γιαννιτσών έμειναν στο 0-0 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία για να φτάσουν στη νίκη, όταν η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πονηρού μετά την προσπάθεια του Γιόνδη στο 78'.