Κερδισμένοι Βέροια και Πανθρακικός

30/01/2012 - 12:35

Ο Πλατανιάς έμεινε στο 0-0 με την Επανομή και έδωσε την ευκαιρία στην Βέροια (2-1 τον Αγροτικό) να μείνει στην κορυφή και στον Πανθρακικό (2-0 τον Εθνικό Αστέρα) να πλησιάσει στους 2 βαθμούς. Παραπαίει η ΑΕΛ!

«Κόλλησαν» στο μηδέν
Ο Πλατανιάς είχε δύσκολο παιχνίδι με την Αναγέννηση Επανομής με στόχο να διατηρηθεί μόνο πρώτος στην βαθμολογία μετά τη νίκη της Βέροιας. Οι Κρητικοί είχαν παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, να πιέζουν για το γκολ και να χάνουν ευκαιρίες. Οι παίκτες του Τίμου Καβακά απειλούσαν μόνο με αντεπιθέσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ευκαιρίες υπήρξαν εκατέρωθεν μέχρι το τέλος, όμως το παιχνίδι τελείωσε χωρίς τέρματα, έστω και αν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες από το 60' λόγω αποβολής του Παπαζούδη και τον Ναζλίδη να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 88' για τους Κρητικούς! Έτσι, ο Πλατανιάς έχει και πάλι... συγκάτοικο στην κορυφή την Βέροια με 31 βαθμούς και τον Πανθρακικό να πλησιάζει στους 29.

Ούτε τώρα η ΑΕΛ!
Η ΑΕΛ ήθελε να διακόψεο το σερί των τριών σερί ηττών στην Καλλιθέα, όμως για ακόμη μία φορά παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα 1-0! Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 1-0 σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο. Το σκορ άνοιξε από κοντά ο Μαρουκάκης στο 15' μετά από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Φαρινόλα, ενώ στο 32' ο Σωτηρίου έσωσε την ομάδα του από δεύτερο γκολ, κάνοντας μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Κατσίκη. Στο 45' οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καούνος δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Κατσούλη! Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Θεσσαλούς να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και τους γηπεδούχους να κρατούν τη νίκη μέχρι το τέλος.

Άνετα ο Πανθρακικός
Ο Εθνικός Αστέρας υποδέχθηκε τον φορμαρισμένο Πανθρακικό, με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα και να παίζουν με τα... δεύτερα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Μπαϊκαρά από κοντά στο 29', με τους παίκτες του Βασίλη Έξαρχου δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Κουτσόπουλου σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με τον Χλωρό να κάνει το 2-0 στο 72' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και να τελειώνει το παιχνίδι. Έτσι, ο Πανθρακικός έφτασε τους 29 βαθμούς και πλησίασε στους 2 την κορυφή, που μοιράζονται Πλατανιάς και Βέροια.

«Ανάσα» για Θρασύβουλο
Στη Φυλή ο Θρασύβουλος αντιμετώπισε τον Πιερικό και έφτασε δίκαια στη μεγάλη νίκη 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα στο 23' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του κορυφαίου της αναμέτρησης Ντ' Ακόλ. Οι Κατερινιώτες είχαν ρυθμό, δεν έπιασαν καλή απόδοση, όμως κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 68' με τον Κουτσοσπύρο να βρίσκεται αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής και να κάνει το 1-1. Ο Ντ' Ακόλ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 77' έκανε το 2-1, για να δώσει τη νίκη και την βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του.

Σημαντικές νίκες για Γιαννιτσά, Φωκικό
Στα Γιαννιτσά οι παίκτες της Αναγέννησης ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στη νίκη 2-1 επί της Καλλονής. Το σκορ άνοιξε ο Σπαθάρας στο 42', με τον Σερέτη να κάνει το 2-0 με κεφαλιά στο 81' και να τελειώνει το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεοζίνιο στις καθυστερήσεις.

Στην Άμφισσα ο Φωκικός επιβλήθηκε του Βύζαντα 1-0 και πήρε μεγάλη ανάσα ενόψει της δύσκολη συνέχειας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 20' με τον Διαμαντόπουλο, και ενώ είχαν φτάσει μία ανάσα από το γκολ και στο 9', όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Κοτταρά έπειτα από προσπάθεια του Κωστόπουλου. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν δίκαια στη νίκη.

Νέα απώλεια για Πανσερραϊκό, ξέσπασε η Παναχαϊκή!
Ο Πανσερραϊκός ήθελε να φτάσει στη δεύτερη σερί του νίκη στα Ψαχνά επί του Ηρακλή, όμως δεν τα κατάφερε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με την εικόνα να είναι διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως και εκείνοι από την πλευρά τους δεν κατάφεραν ποτέ να φτάσουν στο γκολ της νίκης.

Η Παναχαϊκή έκανε... πάρτι στην Ρόδο, επικρατώντας του Διαγόρα 4-0! Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο γκολ στο 29' με τον Θεοδωρέλλη. Λίγο αργότερα ο Φουρτάδο έκανε το 2-0 στο 34', ενώ στο 51' ο Ντίνας τελείωσε το παιχνίδι, κάνοντας το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε το Μαπούκου στο 89'.