Γκέλα η Βέροια, «μοναξιά» ο Πλατανιάς!

19/02/2012 - 17:38 Τελευταία τροποποίηση στις 19/02/2012 - 18:01

Η Βέροια «κόλλησε» στο 0-0 με τον Φωκικό και έδωσε την ευκαιρία στον Πλατανιά (3-0 τα Γιαννιτσά) να μείνει μόνος πρώτος στην Football League. Λύτρωση στις καθυστερήσεις για ΑΕΛ (2-1 τον Θρασύβουλο)!

«Κόλλησε» η Βέροια
Η Βέροια υποδέχθηκε τον Φωκικό και ήθελε μόνο τη νίκη, που θα την κρατούσε στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες, γνώριζαν από το ημίχρονο ότι ο Πλατανιάς είχε κερδίσει, όμως δεν τα κατάφεραν, «κόλλησαν» στο μηδέν και έμειναν στη 2η θέση. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη πίεζαν για το γκολ, όμως με μοιραίους του Ολαϊτάν και Κάντι, που έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες, και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Βρονταρά, να κατεβάζει ρολά δεν έφτασαν ποτέ στο γκολ. Το τελικό 0-0 σαφώς και αδικεί τους Βεροιώτες, οι οποίοι πλέον βρίσκονται 2 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Πλατανιά.

Ένα ημίχρονο του ήταν αρκετό!
Μόνο για ένα ημίχρονο κράτησε η Αναγέννηση στα Χανιά απέναντι στον Πλατανιά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έχασαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ναζλίδη στο 8', είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως μετά το 20' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να κρατήσουν εύκολα το μηδέν μέχρι οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν εύκολα στη νίκη 3-0, που τους διατηρεί στην κορυφή. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι σήμερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δεχθεί μόλις 2 γκολ μακριά από τα Γιαννιτσά! Το σκορ άνοιξε στο 47' ο Δέντσας, ενώ στο 58' ο Μιρτσέτα έκανε το 2-0, πριν αποχωρήσει από το παιχνίδι για να πάρει τη θέση του ο Χαϊκάλης. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκείνος που έκανε το τελικό 3-0 στο 72', πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τους Κρητικούς, που παραμένουν στην κορυφή της Football League.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ!
Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Θρασύβουλο με μοναδικό στόχο τη νίκη, που θα της επέτρεπε να παραμείνει σε τροχιά πλέι οφ και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων έφτασε στη νίκη 2-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησαν ήταν λίγες. Ο Χατζής έχασε την μεγαλύτερη μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκονσάλες, πριν οι Θεσσαλοί πάρουν το προβάδισμα με παρόμοιο τρόπο. Στο 45' ο Γκονσάλες εκτέλεσε και πάλι το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Καούνος από κοντά άνοιξε το σκορ, για να πετύχει το πρώτο του γκολ με την ΑΕΛ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντα Σίλβα στο 51', άντεξαν στην πίεση στη συνέχεια, όμως λύγισαν στο τέλος. Οι παίκτες του Νίκου Κεχαγιά, που έκανε το ντεμπούτο στον πάγκο των γηπεδούχων, πίεσαν για το γκολ της νίκης, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη εκείνη του Καούνου στο 73' και τελικά λυτρώθηκαν χάρη στο γκολ του Νεμπεγλέρα στις καθυστερήσεις!

Εύκολα η Καλλιθέα
Η Καλλιθέα υποδέχθηκε τον γεμάτο προβλήματα Εθνικό Αστέρα και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, για να φτάσει στη νίκη 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να κλείνονται στα καρέ τους. Οι παίκτες του Νίκου Παντέλη έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Μαρουκάκη να χάνει την μεγαλύτερη στο 38', όταν ο Γκίτκος σώθηκε από το δοκάρι του, ενώ στο 45' ο Μιχαλόπουλος άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα δίκαια στην Καλλιθέα. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με τον Σταύρου να τελειώνει το παιχνίδι στο 63', κάνοντας το 2-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Καλλιθέα να φτάνει εύκολα στη νίκη.

«Μοιρασιά» στα Μέγαρα
Τέλος, Βύζας και Ηρακλής Ψαχνών έμειναν στο 0-0 στα Μέγαρα στη μάχη για τη σωτηρία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο γκολ στο 26' με δυνατό σουτ του Δελήμπαση, ενώ είχαν και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση στο 57' με τον Φαρούκ. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ της νίκης, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.