Α ΕΠΣΛ: «Πάρτι» για τους πρωτοπόρους

21/01/2024 - 17:04 Τελευταία τροποποίηση στις 21/01/2024 - 17:41

Φωτογραφία από τον αγώνα Ανδρονικάς-Διαγόρας

Χωρίς να ιδρώσουν οι πρωτοπόροι πρόσθεσαν ακόμη τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους την 14η αγωνιστική της Α ΕΠΣ Λέσβου.

Ο Διαγόρας πέρασε με σκορ 0-6 από την έδρα του Ανδρονικά. Το ημίχρονο έληξε 0-1 με γκολ του Σεφουλάϊ  στο 17' μετά από λάθος της άμυνας, ενώ στο 2ο λεπτό ο Σοφιάνης είχε σημαδέψει το δοκάρι. Στο 48' ο Μιχάλης Κριπιντίρης με σουτ έκανε δύο τα τέρματα των φιλοξενούμενων, δύο λεπτά αργότερα ο Ορέστης Ντέντια σημείωε το 0-3 και στο 52' ο Γιώργος Τσομπανέλλης το 0-4. Στο 77' ο Ντούμος κέρδισε πέναλτι το  οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σοφιάνης που σκόραρε στο 85' το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-6.

Με έξι γκολ φιλοδώρησε και ο Αετός την Αναγέννηση Γέρας στο γήπεδο Λουτρών. Το ημίχρονο έληξε 4-0 με γκολ που πέτυχαν οι Δουκάκη μόλις στο 2ο λεπτό, Αγριμάκης στο 7' και 23' και Ταξιάρχης Μανούσος στο 17'. Στο 50' ο Αγρμάκης έκανε χατ-τρικ, ενώ στο 69' ο Τσιμπούκης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σημειώνοντας το 6-0.

Ο Αιγέας πέρασε από τη Μόρια επίσης με το εμφατικό 0-5 κόντρα στον Κεραυνό Αφάλωνα. Στο 6ο λεπτό ο Ψάνης έκανε το 0-1, στο 14' ο Κάλφας το 0-2, στο 18' ο Σεκού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 και στο 22' ο Βελούτσος στο 0-4. Στο 55' ο Μαγκράτζε άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του Αιγέα, κλείνοντας το σκορ στο 0-5.

Ο Όλυμπος επικράτησε στην Αγιάσο 3-0 απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας. Ο Τόλης Λαλάς στο 47' έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Αρίων στο 75' έμεινε με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Διαμαντή Ράμα. Στο 80' ο Στρατής Πολύζος που είχε αστοχήσει νωρίτερα από την άσπρη βούλα, πέτυχε το 2-0 για τον Όλυμπο. Το 3-0 έγινε ξανά από τον Λαλά στο 87' ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Αρίων είχε δοκάρι με τον Γρούβα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Φίλια 3-0 κόντρα στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους. Το 1-0 έγινε με την απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπταγιάννη και αφού η μπάλα άλλαξε πορεία από το τείχος. Στο 69' ο Γιώργος Μαλακός διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων που έκανα το 3-0 με τον Αντώνη Κουβαρά στο 76'. Σημειώνεται ότι για την ομάδα της Φίλιας χρέη τερματοφύλακα εκτέλεσε ο επιθετικός Θωμάς Παπαδόπουλος.