Βόλεϊ γυναικών: Μόνος πρώτος ο Ερμής Παμφίλων

04/12/2023 - 09:52 Τελευταία τροποποίηση στις 04/12/2023 - 10:45

Ο Ερμής Παμφίλων επικράτησε 3-1 σετ της Άθλησης στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών, υπό το βλέμμα πολλών φιλάθλων, οι οποίοι γέμισαν ασφυκτικά το Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, δείχνοντας έμπρακτα την υποστήριξη τους στον μικρό Γιάννη.

Το Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης το βράδυ του Σαββάτου (2/12) υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα στην είσοδο του γηπέδου όπως είχε ανακοινωθεί υπήρχε ο κουμπαράς για την ενίσχυση του μικρού Γιάννη, ο οποίος δίνει τον δικό του αγώνα ζωής. Ο κουμπαράς γέμισε κυρίως με πολλή αγάπη κι ένα αξιοσέβαστο ποσό που έχει αποσταλεί ήδη στην οικογένεια του. Ο μικρός Γιάννης με τη στήριξη του κόσμου, βρίσκεται με την οικογένειά του στο MD Anderson στην Αμερική και υποβάλλεται σε χημειοθεραπείες.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα των Παμφίλων με καλή υποδοχή και περισσότερες λύσεις στο φιλέ έφτασε δίκαια στη νίκη και πλέον φιγουράρει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ερμή στο πρώτο σετ κατάφερε να πάρει προβάδισμα έως 7 πόντους. Η Άθληση στη συνέχεια αντέδρασε και μείωσε στον πόντο. Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στο τέλος του σετ, με τον Ερμή να επικρατεί τελικά 25-23. Αρκετά λάθη στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ από την πλευρά της Άθλησης, οδήγησαν τον Ερμή γρήγορα στο +10 και την κατάκτηση του σετ άνετα με 25-13.

Στο τρίτο σετ η Άθληση πήρε προβάδισμα 7-0, ο Ερμής ισορρόπησε στη συνέχεια, όμως η Άθληση μείωσε 2-1 με σκορ 19-25. Ο Ερμής έφτασε στη νίκη στο τέταρτο σετ χωρίς να βρει κάποια αντίσταση με 25-12.

Τέλος, στον αγώνα της Λήμνου, ο Ήφαιστος νίκησε με 3-2 σετ τον Αετό Λήμνου.