Με το... αριστερό στα μπαράζ ο Παγγεραγωτικός

10/05/2013 - 10:29

Thiras_AO_Mparaz2013Πρεμιέρα με ήττα για τον Παγγεραγωτικό στα μπαράζ ανόδου προς την Α2 κατηγορία των γυναικών, χθες το βράδυ στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο της Σαντορίνης.

Η ομάδα της Γέρας ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον οικοδεσπότη ΑΟ Θήρας και περιόρισε τις ελπίδες της για την κατάκτηση του μοναδικού προνομιούχου εισιτηρίου.

Το πρώτο σετ δεν κύλησε όπως θα ήθελαν τα κορίτσια του Σάββα Περτσέλη, με τον ΑΟ Θήρας να το κατακτά με 25-18. Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το πάρπουν στις λεπτομέρειες με 25-22, κάνοντας το 2-0. Οι πρωταθλήτριες Λέσβου αντέδρασαν, μείωσαν σε 2-1 (22-25) και τα έπαιξαν όλα για όλα στο τέταρτο σετ. Όμως στα κρίσιμα σημεία δεν είχαν τις λύσεις στην άμυνα ή στην επίθεση και μοιραία απώλεσαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στο tie-break (19-25).

Με το τελικό 3-1 σετ υπέρ του, ο ΑΟ Θήρας έκανε αποφασιστικό βήμα προς την κορυφή του τουρνουά ανόδου του 10ου ομίλου στο Εθνικό Περιφερειακό Πρωταθλήμα Γυναικών. Κάτι αντίστοιχο πέτυχε και η Τελχνινίδα Ρόδου, που επικράτησε με 3-1 σετ της Αναγέννησης Σάμου.

Επόμενο ματς για τον Παγγεραγωτικό είναι σήμερα (10/5) στις 18:00 κόντρα στην Αναγέννηση Σάμου.