Ισόπαλο το ντέρμπι, ξέφυγε η 6άδα

29/04/2012 - 21:40

Η Βέροια έφυγε με το 0-0 από την Κομοτηνή απέναντι στον Πανθρακικό και παραμένει στην κορυφή. ΑΕΛ και Καλλονή έμειναν στο 1-1, ενώ στην 3η θέση πλέον ισοβαθμούν Παναχαϊκή και Καλλιθέα.

Κερδισμένη η Βέροια

Οι καλύτερες ομάδες της κατηγορίας αναμετρήθηκαν στην Κομοτηνή, όπου ο Πανθρακικός υποδέχθηκε την Βέροια στο ντέρμπι κορυφής της Football League. Οι ομάδες έπαιξαν με πάθος, είχαν όρεξη, όμως τα γκολ έλειψαν με το 0-0 να αφήνει την «βασίλισσα» στην κορυφή.

Οι Βεροιώτες κατάφεραν να βάλουν τέλος στο σερί νικώ των γηπεδούχων, που είχε φτάσει στους 14 αγώνες, ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, στο 30' ο Κάντι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε και το 0-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, μπήκαν δυνατά και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Κοντογουλίδη στο 49', με την Βέροια να απαντά στο 63', όμως το σουτ του Κάντι δεν απείλησε με αξιώσεις τον Κουτσόπουλο.

Στο 71' ο Πανθρακικός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία - την τελευταία στο παιχνίδι - όταν ο Καντιμοίρης κατάφερε να σώσει πάνω στην γραμμή την Βέροια μετά την προσπάθεια του Χρήστου. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την «βασίλισσα» να μένει στην κορυφή.

Βαθμό η Καλλονή
Οι γηπεδούχοι ήταν τιμωρημένοι και έπαιξαν χωρίς τον κόσμο τους, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το παιχνίδι στην «AEL FC Arena» είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα και πολλές φάσεις μπροστά στις εστίες, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο. Οι Θεσσαλοί ήταν καλύτεροι, όμως η Καλλονή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 33', όταν ο Λεοζίνιο έδωσε την ασίστ στον Μανουσάκη και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα τον Σωτηρία για το 0-1. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν ευκαιρίες με τους Καούνο και Ζεκίνια, πριν ο Ταραχούλσκι παραλίγο να κάνει το 0-2 στο 65'!

Τελικά η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 70' με προβολή του Παπαγεωργίου μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Μάππα, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα έριξαν ανεξήγητα την απόδοσή τους. Στο 90', μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 1-2, όταν ο Μανουσάκης με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου! Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Καλλονή διατήρησε τις ελπίδες της για είσοδο στα πλέι οφ στο ακέραιο.

Τρένο η Παναχαϊκή!
Η Παναχαϊκή συνεχίζει να πηγαίνει... τρένο στις τελευταίες αγωνιστικές και πέρασε με νίκη και από την Άμφισσα 2-0 τον Φωκικό. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκε αποτελεσματικοί, έπαιξαν έξυπνα και με αντεπιθέσεις και πήραν άλλους 3 βαθμούς. Όλα έγιναν στο δεύτερο 45λεπτο, όταν αρχικά ο Φουρτάδο με σουτ στο 61' άνοιξε το σκορ, με τον Ουρτάδο να τελειώνει το παιχνίδι στο 83' για το τελικό 0-2.

Εύκολα η Καλλιθέα
Οι παίκτες του Νίκου Παντέλη είχαν τον έλεγχο, έχασαν κάποιες ευκαιρίες και τελείωσαν το παιχνίδι στην επανάληψη. Στο 69' ο Ντιαλό με τον Αρκούδα συνδυάστηκαν άψογα και ο πρώτος με κεφαλιά έκανε το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 1' των καθυστερήσεων ο Μουσταφίδης με σουτ από κοντά σε μία φάση που θύμισε το πρώτο γκολ. Από εκεί και πέρα, η Καλλιθέα διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, διώχνοντας το άγχος από πάνω της στο 69’. Τότε ο Ντιαλό έκανε το άνοιγμα στον Αρκούδα, ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Ντιαλό, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Το τελικό αποτέλεσμα, που έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη της Καλλιθέας, ήρθε με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών του παιχνιδιού, όταν ο Ηρακλής έκανε το σουτ με τον Μιχελή να αποκρούει και στην επαναφορά τον Μουσταφίδη με δυνατό σουτ για το 3-0.

Δίκαια ο Θρασύβουλος
Ο Θρασύβουλος υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό στη Φυλή με τις ομάδες να ψάχνουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Φαίνεται, όμως, ότι το κίνητρο των γηπεδούχων ήταν μεγαλύτερο, καθώς ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στη νίκη 1-0. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς φάσεις μέχρι το 30', όταν οι παίκτες του Λύσανδρου Γεωργαμλή ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν ευκαιρία με τους Καρρά και Καλαμιώτη. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη απειλούσαν μόνο από στημένα και το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες στο 0-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και απείλησαν με Ντακόλ και Σύρο, πριν φτάσουν στο γκολ με τον τελευταίο στο 68'. Τα «λιοντάρια» ξύπνησαν μετά το γκολ, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Κιάσσο και τον Στεφανίδη, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Θρασύβουλο να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη.

Απόδραση στο τέλος για Γιαννιτσά!
Μάχη της... Αναγέννησης στην Επανομή, όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε εκείνη των Γιαννιτσών, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη 2-1 στο 90' και να παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το πρώτο μέρος ήταν μέτριο, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ελάχιστες και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο γκολ στο 41', όταν ο Φιρινίδης έβγαλε δύσκολα το σουτ του Παπαδόπουλου. Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν καλύτερος και το παιχνίδι τα είχε όλα! Στο 47' ο Μπέκας ανέτρεψε τον Δεινόπαπα, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Ιορδανίδης έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 61' το σουτ του Κάτσε κατέληξε στο δοκάρι του Αποστόλου, με την Επανομή να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1-1, ενώ στο 70' ο Γκέσιος έκανε το σουτ, όμως ξανά το δοκάρι σταμάτησε την μπάλα! Στο 72' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Γκέσιου από τον Στεφανίδη, ο πρώτος ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 90', όμως, οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του Σερέτη έκαναν το τελικό 1-2 και έφυγαν με το τρίποντο!

«Ανάσα» για Αγροτικό Αστέρα
Εκπληκτικό παιχνίδι στον Εύοσμο, όπου ο Αγροτικός Αστέρας υποδέχθηκε τον Ηρακλή Ψαχνών, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη 2-0. Το παιχνίδι τα είχε όλα, δύο γκολ, δύο αποβολές και ένα χαμένο πέναλτι, με τον Αγροτικό να μένει με 10 παίκτες από το 30' λόγω αποβολής του Γιακουμή και τελικά να παίρνει τη νίκη. Ο Τόλιος ήταν εκείνος που κράτησε τους γηπεδούχους ζωντανούς στο 41', όταν απέκρουσε το πέναλτι του Καρακατσάνη, με τους φιλοξενούμενους να μένουν και αυτοί με 10 παίκτες στο 60' και τον Σανόκο να αποβάλλεται.

Οι παίκτες του Γιώργου Κούτση ήταν καλύτεροι μετά από εκείνο το σημείο και έφτασαν στο γκολ στο 76' με σουτ του Βλαχόπουλου, που είχε περάσει στο παιχνίδι 3' νωρίτερα! Στο 83', μάλιστα, ο Καπνίδης τελείωσε το παιχνίδι με εντυπωσιακό βολέ και έδωσε στον Αγροτικό μία πολύ σημαντική νίκη.

Αναγέννηση Επανομής-Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-2
(72' πεν. Γκέσιος - 47' πεν. Ιορδανίδης, 90' Σερέτης)

Αγροτικός Αστέρας-Ηρακλής Ψαχνών 2-0
(76' Βλαχόπουλος, 83' Καπνίδης)

Θρασύβουλος-Πανσερραϊκός 1-0
(67' Σύρος)

Καλλιθέα-Βύζας 3-0
(17' Σταύρου, 69' Ντιαλό, 90+1' Μουσταφίδης)

* Από την Παναχαϊκή έχουν αφαιρεθεί 5 βαθμοί για την υπόθεση των στημένων αγώνων και από τον Εθνικό Αστέρα 8 βαθμοί

** Η κατάπτωση της εγγυητικής του Διαγόρα κατοχυρώνει τα ματς υπέρ των αντιπάλων του με σκορ 3-0 άνευ αγώνος