Έβδομη σερί νίκη για Παναχαϊκή!

02/05/2012 - 20:35 Τελευταία τροποποίηση στις 02/05/2012 - 20:51

Η Βέροια επιβλήθηκε 3-0 της τρίτης στη βαθμολογία Καλλιθέας και δεν άφησε περιθώρια για αμφισβήτηση. Παράλληλα, συνεχίζει ακάθεκτη η Παναχαϊκή, που κέρδισε για έβδομο σερί ματς, αυτή τη φορά την Αναγέννηση Γιαννιτσών (2-0). Στο 0-0 "κόλλησαν" Πλατανιάς και ΑΕΛ, ενώ εύκολη νίκη κατέκτησε ο Πανσερραϊκός απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα. Διπλό που αποτελεί σήμα κατατεθέν της απ' ευθείας ανόιδου πέτυχε ο Πανθρακικός μέσα στην Κατερίνη επί του Πιερικού, που μπαίνει σε περιπέτειες...

Πάρτι η Βέροια!
Η Βέροια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην μέχρι σήμερα 3η της βαθμολογίας Καλλιθέα, επιβλήθηκε με άνεση 3-0 και ετοιμάζεται για το πάρτι ανόδου σε λίγες ημέρες. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να κοντράρουν τους αντιπάλους τους, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και έφτασαν στο γκολ με τον Κάντι στο 30'.

Νωρίτερα οι Βεροιώτες είχαν χάσει ευκαιρίες με τους Φαρινόλα, Κάντι, είχαν δοκάρι με τον Μπαργκάν στο 24' και έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.  Είναι χαρακτηριστικό ότι η μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήταν μία κεφαλιά του Σταύρου, που δεν ανησύχησε τον Καντιμοίρη. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη δεν έριξαν ρυθμό και στο 57' ο Μπάρμπας με κεφαλιά έκανε το 2-0, με τον Μπαργκάν να κάνει το τελικό 3-0 στο 66' με ωραία ατομική προσπάθεια και τελείωμα. Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι αποθεώθηκαν από τους οπαδούς τους και έχουν προβάδισμα 9 βαθμών από την 3η θέση και την Παναχαϊκή, που έχει και παιχνίδι περισσότερο.

Παναχαϊκή... 7x7!
Την 7η σερί της νίκης πανηγύρισε η Παναχαϊκή, που επιβλήθηκε 2-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών στην Πάτρα και ανέβηκε στην 3η θέση. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στη νίκη, πιέζοντας για το γκολ από το ξεκίνημα. Στο 21', μάλιστα, ο Ατματζίδης τα κατάφερε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στιγμές αργότερα ο Φουρτάδο έχασε νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή, με τον Ατματζίδη να φτάνει τελικά στο γκολ στο 32' με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κωνσταντινίδη. Στο 30' ο Ουρτάδο έχασε νέα ευκαιρία για το 2-0, όμως όλα τελείωσαν στο δεύτερο μέρος. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι στο 53', όταν Κωνσταντινίδης με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Λίγο νωρίτερα η μπάλα είχε σταματήσει στο δοκάρι του Καραογλανίδη μετά την κεφαλιά του Ιωάννου, με τον Φουρτάδο να την στέλνει άουτ προ κενής εστίας! Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφεραν παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 67' η κεφαλιά του Σερέτη πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπέκα στο 78', με τους Πατρινούς να χάνουν τεράστια ευκαιρία ενδιάμεσα, όταν ο Μαπούκου βγήκε απέναντι από τον Αποστόλου, που είχε πάρει τη θέση του τραυματία Καραογλανίδη, όμως ο τελευταίος τον νίκησε, για να μείνει το 2-0 μέχρι το τέλος.

«Ζωντανός» για πλέι οφ ο Πανσερραϊκός
Ζωντανός στη μάχη για είσοδο στα πλέι οφ έμεινε ο Πανσερραϊκός, που επιβλήθηκε εύκολα 3-0 του Αγροτικού Αστέρα στις Σέρρες. Οι γηπεδούχοι, που αγνοούσαν τη νίκη για τρεις αγώνες, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τα γκολ να έρχονται στο δεύτερο 45λεπτο. Εκείνος που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για τα «λιοντάρια» ήταν ο Ανάκογλου στο 58', με τον Ντα Κόστα να τελειώνει το παιχνίδι στο 63', κάνοντας το 2-0 και τον Μπανγκουρά να κάνει το τελικό 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 79'. Έτσι, ο Πανσερραϊκός έφτασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται στο -5 από την 6άδα.

«Κόλλησαν» στο μηδέν
Ο Πλατανιάς υποδέχθηκε την ΑΕΛ στο Μάλεμε, με τις ομάδες να μένουν στο 0-0. Ο ρυθμός ήταν καλός στο πρώτο μέρος, όμως οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν ευκαιρίες με τους Πάγκαλο και Μαρτσάκη, με τους Θεσσαλούς να ισορροπούν, να βγαίνουν με αξιώσεις στην αντεπίθεση και να χάνουν ευκαιρία με τον Γκονσάλες στο 28'. Στην επανάληψη οι Κρητικοί έχασαν την σημαντικότερη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν στο 55' το σουτ του Μιρτσέτα κατέληξε στο δοκάρι του Σωτηρίου!

Το παιχνίδι και πάλι δεν είχε πολλές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μία ανάσα από το γκολ στο 85', με τον Λαζαρίδη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Καούνο και στη συνέχεια τον Ζιώγα να αποβάλλεται από τον πάγκο της ΑΕΛ για διαμαρτυρία. Στις καθυστερήσεις χάθηκε ακόμη μία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Χατζής έκανε αρχικά την γυριστή κεφαλιά, όμως ο Ναζλίδης έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή! Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Πλατανιάς έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, με την ΑΕΛ να είναι αδιάφορη.

Όλα μηδέν στα Μέγαρα, μένει ο Ηρακλής Ψαχνών
Βύζας και Θρασύβουλος έμειναν στο 0-0 στα Μέγαρα, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότεροι. Στο 39', μάλιστα, ο Ντακόλ έφτασε στο γκολ για τους φιλοξενούμενους, όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τον ρυθμό να πέφτει στην επανάληψη και το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος. Τέλος, ο Ηρακλής Ψαχνών έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, παίρνοντας τη νίκη 3-0 επί τους Φωκικού εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν, άνοιξαν το σκορ στο 28' με τον Τσοκάνη, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 2-0 στο 61' με κοντινή προβολή, πριν ο Ποκόνγκ ολοκληρώσει τον θρίαμβο στο 89' για το τελικό 3-0.

Διπλό ανόδου για Πανθρακικό
Σπουδαία νίκη, που "κλειδώνει" την απ' ευθείας άνοδο πέτυχε ο Πανθρακικός μέσα στην Κατερίνη επί του Πιερικού ο οποίος προβληματίζει έντονα τις τελευταίες αγωνιστικές και δίνει δικαιώματα αμφισβήτησης της θέσης του στην προνομιούχο εξάδα των play off. Η ομάδα της Κομοτηνής ευτύχησε να πετύχει γκολ με τον Μπαλού στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, κρατώντας το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος και προσθέτοντας ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς στη συγκομιδή της. Ο Πιερικός ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πουλόπουλου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πανσερραϊκός-Αγροτικός Αστέρας 3-0
(58' Ανάκογλου, 63' Ντα Κόστα, 79' πεν. Μπανγκουρά)

Πιερικός-Πανθρακικός 0-1
(22'  Μπαλού)

Διαγόρας-Αναγέννηση Επανομής (αναβλήθηκε)

ΑΕΛ Καλλονής-Εθνικός Αστέρας (αναβλήθηκε)

* Από την Παναχαϊκή έχουν αφαιρεθεί 5 βαθμοί για την υπόθεση των στημένων αγώνων και από τον Εθνικό Αστέρα 8 βαθμοί

** Η κατάπτωση της εγγυητικής του Διαγόρα κατοχυρώνει τα ματς υπέρ των αντιπάλων του με σκορ 3-0 άνευ αγώνος